X


Avrupa’nın ‘1 Numaralı’ Para Otoritesi: Her 10 Kişiden 1’inin Kripto Parası Var

Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından 24 Mayıs Salı günü yayımlanan araştırmanın sonuçlarına göre, Euro Bölgesi'ndeki her on haneden biri Bitcoin gibi kripto paraları satın almış durumda.
16:45
24 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından 24 Mayıs Salı günü yayımlanan araştırmanın sonuçlarına göre, Euro Bölgesi’ndeki her on haneden biri Bitcoin gibi kripto paraları satın almış durumda. Araştırma, ayrıca bölgenin zenginlerinin durumunun kötü olanlardan daha fazla kripto paraya sahip olma olasılığının marjinal olarak daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

ECB, özellikle Finansal İstikrar İncelemesi’nden önce yer verdiği bir bölümde, son dalgalanmanın küresel finansal sistemin geri kalanına bulaşıcı olduğunun kanıtlanmamasına rağmen kurumsal yatırımcıların sayısının giderek daha fazla hale geldikçe tehdidin arttığını belirtiyor. Gerçekten de, verilere göre perakende yatırımcılar kripto para yatırımcı tabanının büyük bir bölümünü oluşturuyor:

ECB’nin altı büyük Euro Bölgesi ülkesi için Tüketici Beklenti Anketi’nden (CES) elde ettiği son sonuçlar, deneysel sorulara dayalı olarak hanelerin yüzde 10’unun kripto para sahibi olabileceğini gösteriyor.

ECB, ayrıca şunları ekliyor:

Bu küresel bir pazar ve dolayısıyla küresel bir sorun olduğundan düzenleyici tedbirlerin küresel koordinasyonunu gerekiyor. Bugüne kadar gözlemlenen gelişmelere dayanarak, kripto para piyasaları şu anda ortaya çıkan bir finansal istikrar riskinin tüm belirtilerini gösteriyor.

Kripto Paralara Sahip Olma Olasılığı En Yüksek Olan Kesim

ECB’nin Tüketici Beklentileri Anketi, anketin gerçekleştirildiği altı ülkedeki hanelerin ortalama yüzde 10’unun kripto parasının bulunduğunu ve bu oranın Fransa’da yüzde 16’dan Hollanda’da yüzde 14’e kadar değiştiğini ortaya koyuyor.

Ankete katılanların yaklaşık yüzde 37’si 999 avroya (bin 65 dolar) kadar kripto parasının bulunduğunu, yüzde 29’u bin Euro ile 4 bin 999 Euro arasında ve yüzde 13’ü 5 bin Euro ile 9 bin 999 Euro arasında kripto parasının bulunduğunu bildiriyor.  Her ülkedeki en zengin yüzde 20’lik kesim, kripto paraya sahip olma olasılığı en yüksek olanlar, ancak daha düşük gelirli daha fazla sayıda aile, orta sınıf kesimden daha fazla kripto paraya sahip olduğunu bildiriyor:

Ortalama olarak, genç yetişkin erkeklerin ve yüksek eğitimli katılımcıların ankete katılan ülkelerde kripto paralara yatırım yapma olasılıkları daha yüksekti. Finansal okuryazarlık ile ilgili olarak, finansal okuryazarlık puanları açısından en üst düzeyde veya en alt düzeyde puan alan katılımcıların kripto paraları tutma olasılığı yüksek.

ECB’den Kripto Paraların Düzenlenmesi Çağrısı

ECB, bir süredir koruduğu pozisyonunu yeniden öne çıkararak, söz konusu varlıkların sıradan yatırımcıların büyük çoğunluğu için uygun olmadığını ve Avrupa Birliği’nin düzenleyici kurumlarının kripto paraları düzenleyen yeni yasaları “acil olarak” oluşturması çağrısında bulundu.

Avrupa Merkez Bankası, kripto para piyasalarının hem boyutunda hem de karmaşıklığındaki muazzam gelişme nedeniyle bu endüstrinin ülkenin genel finansal istikrarı için bir tehdit olma yolunda ilerlediğini ve acilen düzenleme gerektirdiği görüşünde.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, kısa süre önce kripto paraların değeri konusunda oldukça net bir açıklamada bulunmuş ve “Benim bunlara dönük oldukça mütevazı değerlendirmem hiçbir değerlerinin olmadığıdır” ifadesini kullanmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar