ATOM 2.0 İle Cosmos Ağına Yenilik Kapıda: İşte Ayrıntılar!

Cosmos ağının yerel token'ı ATOM, 2.0 yükseltmesi ile birçok yeniliğe imza attı. Token'ın geleceği için inşa edilen yeni özellikler neler?
13:30
27 Eylül 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Önde gelen Cosmos ağı, blok zincirleri arasında ekonomik koordinasyonu kolaylaştıran bir sistem ve Cosmos Hub’a yeni bir yönetim yapısı tanıttı.

ATOM 2.0

ATOM 2.0 için merakla beklenen teknik inceleme, Cosmos’un kurucu ortağı Ethan Buchman, Osmosis’in kurucu ortağı Sunny Aggrawal ve Iqlusion’ın kurucu ortağı Zaki Manian’ın Cosmoverse’de yaptığı bir dizi konuşmanın ardından dün yayınlandı. Cosmos merkezli etkinlik dün sabah Kolombiya, Medellin’de başladı ve 28 Eylül’e kadar sürecek. ‘The Cosmos Hub’ başlıklı 27 sayfadan oluşan belge Buchman, Manian ve Cosmos topluluğunun önde gelen sekiz ismi tarafından kaleme alındı. Cosmos Hub’ın token’ı ATOM için yeni token’ın ana hatları belirtilirken, daha geniş Cosmos ekosistemine birden fazla yeni özelliğin uygulanmasını önermek için incelenmesi oldukça dikkate değer. Ayrıca Cosmos, merkezi olmayan bir bağımsız blok zinciri ağıdır. Daha geniş Cosmos ekosistemiyle karıştırılmaması gereken Cosmos Hub, ağdaki diğer tüm blok zincirlerini bağlamak için tasarlanmış özel bir blok zinciri. Mevcut haliyle ATOM’un temel amacı, Cosmos Hub’ın güvenliğini bir stake mekanizması aracılığıyla sağlamaktır.

ATOM’un tokenomikleri, enflasyonist dinamikleri nedeniyle eleştiriler aldı. ATOM ihracı, stake edilen toplam ATOM arzının yüzdesine bağlı olarak şu anda en kötü ihtimalle %20 ve en iyi ihtimalle %7 arasında değişmektedir. Toplam ATOM arzı Mart 2019’da yaklaşık 214 milyonda seyrederken, CoinGecko’dan gelen veriler şu anda 292,5 milyondan fazla ATOM token’ının dolaşımda olduğunu gösteriyor. Bu durumda yaklaşık %36,68 oranında bir artışı temsil ediyor.

Yeni Token Politikası

Teknik inceleme, ATOM için iki adımda yeni bir para politikası önermektedir. İlk olarak, başlangıçta ayda 10 milyon ATOM’un basılacağı 36 aylık bir geçiş aşaması başlatılacaktı. İhraç oranı daha sonra ayda 300.000 ATOM emisyona ulaşana kadar istikrarlı bir şekilde düşecek ve ATOM’un enflasyon oranını etkin bir şekilde %0,1’e düşürecekti. Uzun vadeli, ATOM ihracı bu nedenle üstel olmak yerine doğrusal hale gelecek. ATOM’un mevcut para politikasının arkasındaki birincil neden, güvenlik hizmetleri sağlamak için Cosmos Hub doğrulayıcılarını sübvanse etmektir. Yeni model kapsamında, doğrulayıcılar bunun yerine Cosmos Hub’ın Cosmos ekosistemindeki diğer blok zincirleri için bloklar üretmesine izin veren bir mekanizma olan Interchain Security tarafından üretilen gelirle ödüllendirilecek.

Interchain Security’nin bir Cosmos blok zincirini daha hızlı, daha ucuz ve daha kolay bir süreç haline getirmesi bekleniyor: aynı zamanda ölçeklendirme çözümlerinin oluşturulmasını ve genel IBC bağlantısını artırmasını sağlayacak. Bir güvenlik mekanizması, Interchain Security gelirinin doğrulayıcılar için yetersiz bir ikame olduğunu kanıtlaması durumunda, orijinal ATOM düzenleme modelinin aşamalı olarak eski haline getirilmesine izin verecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar