reklamı kapat

Cosmos (ATOM) Nedir?

Cosmos Network ana ağını başlatıldı ve ağın ilk bloğu oluşturuldu.
22 Mayıs 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Blockchain’ler arası bağlantı sağlamayı amaçlayan platform Cosmos, resmi olarak ekosistemini başlattı. Cosmos Nisan 2017’de düzenlediği ICO’sunda yaklaşık 17 milyon dolar toplamıştı.

Cosmos Network

Cosmos Network geliştiricileri Cosmos’u “Blockchain İnterneti” olarak tanımlıyor. Proje California merkezli startup Tendermint Inc tarafından geliştiriliyor. Tendermint İsviçreli kar amacı gütmeyen Interchain Foundation’ın desteğiyle Blockchain’ler arası ekosistemi yaratıyor.

Cosmos ana ağının başlatılması Cosmos resmi Twitter sayfasından duyuruldu ve başlangıç YouTube’dan canlı yayınlandı. Cosmos’un ilk bloğu dün kazıldı.

Cosmos Network internet sitesine göre geliştiriciler ölçeklendirilebilir bir ekosistem yaratmayı amaçlıyor. Temelde farklı merkezsiz uygulamaların tek bir platform üzerinden ulaşılabilmesini hedefleyen geliştiriciler, proje üzerinde 3 yıldır çalışıyor. Dün gerçekleştirilen başlangıç Proof of Stake (PoS) zincirlerinin ilk aşamasıydı. Tendermint Cosmos’un 2 aşama daha geçireceğini ve genişleyeceğini belirtti.

PoS Ölçeklendirmesi

Ana ağın başlatılmasının ardından geliştiriciler şu anda ağ üzerinde diledikleri merkezsiz uygulamayı çalıştırabiliyor. PoW sisteminin ölçeklendirme sorunlarını taşımayan BFT PoS konsensüsü sayesinde oyunlar, sosyal medya uygulamaları, finansal uygulamalar için gerçekleştirilen işlemler dakikalardan saniyelere kadar kısalıyor. BFT bilgisayar bilimcileri tarafından uzun zamandır geliştirilen bir algoritma, Tendermint Cosmos algoritması üzerinde 2014’ten bu yana çalışıyor.

2018’in sonlarında TenX geliştiricileri Blockchain’ler arası uyum sağlayabilen bir platformun testlerini gerçekleştirdiler. Geliştiriciler Ethereum ERC20 token’ları ve Bitcoin’in Lightning Network kullanarak birbirleriyle uyum sağlayabilmesi için geliştirmeleri sürdürüyor. Cosmos ve TenX merkezsiz uygulama alanında Ethereum’a rakip olabilirler.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.