Cosmos Coin Nedir?

Tendermint tarafından geliştirilen Cosmos Coin, Blockchainler arası bir ekosistem ve Blockchain İnterneti olarak tanımlıyor.
22:09
26 Mayıs 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Blockchain’ler arası bağlantı sağlamayı amaçlayan platform Cosmos, resmi olarak ekosistemini başlattı. Cosmos Nisan 2017’de düzenlediği ICO’sunda yaklaşık 17 milyon dolar toplamıştı. Cosmos kripto para borsalarında ATOM Coin olarak işlem görüyor.

Cosmos Coin Nedir?

Cosmos Coin geliştiricileri Cosmos’u “Blockchain İnterneti” olarak tanımlıyor. Proje, California merkezli startup Tendermint Inc tarafından geliştiriliyor. Tendermint, İsviçreli kar amacı gütmeyen Interchain Foundation’ın desteğiyle Blockchain’ler arası ekosistem yaratıyor.

Cosmos Coin Mining

Cosmos ana ağının başlatılması Cosmos resmi Twitter sayfasından duyuruldu ve başlangıç YouTube’dan canlı yayınlandı. Cosmos’un ilk bloğu 13 Mart’ta kazıldı, yani madenciliği (mining) yapıldı.

Cosmos Coin Yorum

Cosmos Network internet sitesine göre geliştiricilerin ölçeklendirilebilir bir ekosistem yaratmayı amaçladığı şeklinde yorumlar yapılıyor. Temelde farklı merkezsiz uygulamaların kripto paraların tek bir platform üzerinden ulaşılabilmesini hedefleyen geliştiriciler, proje üzerinde 3 yıldır çalışıyor. Yapılan başlangıç Proof of Stake (PoS) zincirlerinin ilk aşamasıydı. Tendermint Cosmos’un 2 aşama daha geçireceğini ve genişleyeceğini belirtti.

Cosmos ATOM Coin

Ana ağın başlatılmasının ardından geliştiriciler şu anda ağ üzerinde diledikleri merkezsiz uygulamayı çalıştırabiliyor. PoW sisteminin ölçeklendirme sorunlarını taşımayan BFT PoS konsensüsü sayesinde oyunlar, sosyal medya uygulamaları ve finansal uygulamalar için gerçekleştirilen işlemler dakikalardan saniyelere kadar kısalıyor. BFT bilgisayar bilimcileri tarafından uzun zamandır geliştirilen bir algoritma ve Tendermint Cosmos ATOM algoritması üzerinde 2014’ten bu yana çalışıyor.

2018’in sonlarında TenX geliştiricileri Blockchain’ler arası uyum sağlayabilen bir platformun testlerini gerçekleştirdiler. Geliştiriciler Ethereum ERC20 token’ları ve Bitcoin’in Lightning Network kullanarak birbirleriyle uyum sağlayabilmesi için geliştirmeleri sürdürüyor. Cosmos ve TenX merkezsiz uygulama alanında Ethereum’a rakip olabilirler.

ATOM Coin Grafik

Yazının yayınlandığı tarih itibariyle 1 Cosmos ATOM Coin 3,55 dolardan işlem görüyor. ATOM Coin 700 milyon dolarlık bir piyasa değerine sahip. Aşağıdaki Cosmos ATOM Coin grafiğinde de görülebileceği gibi ATOM Coin 2019 yılı başlarında 7 dolar ile rekor kırmıştı.

ATOM Coin Nasıl Alınır?

Cosmos Coin yani borsalarda kullanılan kısa ismiyle ATOM Coin satın almak için bir kripto para borsası olan Binance’i kullanabilirsiniz. Binance‘e bu link vasıtası ile bir kaç dakikada kolayca üye olup, Bitcoin (BTC), Tether (USDT), BUSD, Binance Coin (BNB) ve USDC işlem çiftlerinde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar