X

FTX CEO’sundan Borsalar İle İlgili Önemli Açıklamalar!

FTX CEO'su ve kurucusu Sam Bankman-Fried yaptığı son açıklamalarda kripto para borsaları ile ilgili önemli noktalara parmak bastı.
18:03
29 Haziran 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

FTX CEO’su ve kurucusu Sam Bankman-Fried yaptığı son açıklamalarda kripto para borsaları ile ilgili önemli noktalara parmak bastı. Bankman,Fried’a göre halihazırda küçük kripto para borsalarının çoğu iflas etmiş durumda ve yakın zamanda bazı büyük borsalar da iflasın eşiğine gelebilir.

Borsalar Hata Mı Yaptı?

Forbes ile yakın tarihli bir röportajda görüşlerini açıklayan CEO, bu kripto firmalarının çoğunun son iki yıldaki kripto boğa koşusu sırasında pervasızca yatırım yaptığını dile getirdi. Dolayısıyla, mevcut fiyat çöküşü bu firmaların neredeyse tüm yatırımlarını kaybetmelerine neden oldu. Bankman-Fried, bu kripto firmalarının kripto boğa sezonunda çift haneli getiriler sundukları için iflas ettiğini de sözlerine ekledi. Bu nedenle, fiyatlar düşmeye başladığında getiri tekliflerini sürdüremediler. FTX CEO’su, diğer birçok küçük kripto borsasının da sürdürülemez getiriler sundukları için yakında başarısız olacağını tahmin ediyor.

Öte yandan Bankman-Fried, “Bazı firmalar çok geride kaldı ve onları durdurmanın bir yolu yok” diye ekledi. FTX CEO’sunun yorumları, BlockFi ve Voyager Digital’e 750 milyon dolarlık kredi limiti teklif ettikten sonra geldi.

“Tether Korkuları Temelsiz”

Bankman-Fried ayrıca, Tether’in (USDT) mevcut kripto kışından sağ çıkabilecek bir varlık olduğunu da iddia etti. Ancak son birkaç ayda büyük ölçüde istikrarlı kalmasına rağmen, birçok piyasa katılımcısı USDT‘nin sabit kalmasını sağlamak için yeterli rezervi olduğundan emin değil.

Bunun yanında FTX CEO’su, hiçbir kanıt olmadığı için bu önyargılı USDT görüşlerinin yanlış olduğunu söyledi. Tether CTO’su Paolo Ardoino da yatırımcılara USDT’nin piyasa koşullarından bağımsız olarak sabit seviyesini korumak için yeterli rezervi olduğuna dair kamuoyuna güvence verdi.

Bunlara ek olarak analistlere göre şu an için düşüşleri engellemek için bir neden yok ve piyasada bir miktar daha geri çekilme olasılığı bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar