Ark Invest CEO’sundan Kritik Yorum Geldi! Bitcoin’de Bu Etkiye Dikkat!

Ark Invest CEO'su Cathie Wood açıklamalarında Bitcoin'de (BTC) dikkat edilmesi gerekenleri sıralayarak bazı önemli etmenleri vurguladı!
00:53
14 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

ARK Invest’in CEO’su Cathie Wood, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) son uygulama eylemlerinin ülkenin kripto para endüstrisinin rekabet gücü üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini söyledi.

SEC Etkisi!

Cathie Wood, ülkeler arasındaki düzenleyici farklılıkların döviz platformlarını ABD merkezli olanların önüne geçirebileceğini söylüyor. Cathie Wood’a göre, SEC’in kripto para firmalarına yönelik baskıları, ABD’nin rekabet gücünü bastırabilir ve dış borsa platformlarına destek verebilir. Ünlü isim açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Öyleyse, faaliyet açık deniz borsalarına mı yoksa öz gözetim, öz egemenlik ve öz denetime mi kayıyor? Ademi merkeziyet kazanır. Harika! Düzenleyici arbitraj göz önüne alındığında, ABD borsaları yabancı borsalara karşı kaybediyor ve benim görüşüme göre ABD’nin kripto para devrimlerindeki rekabet gücü için pek iyi değil.

Bununla birlikte Cathie Wood, SEC’in firmayı staking programını kapatmaya ve 30 milyon dolar para cezası ödemeye zorlayan ABD merkezli kripto para platformu Kraken’e saldırma kararına atıfta bulunuyor. Pro-crypto SEC komiseri Hester Peirce, sektörü yaptırım yoluyla düzenleme girişimlerinin hem haksız hem de verimsiz olduğunu vurguladı.

Bitcoin’de Pozitif İşaretler!

Popüler ekonomist ve kripto para yatırımcısı Alex Kruger, ABD borsalarının staking hizmetleri sunmasını yasaklamanın Ethereum’un (ETH) daha merkezi olmayan bir varlık haline gelmesine neden olabileceğini söyleyerek ademi merkeziyet konusunda Cathie Wood ile aynı fikirde. Alex Kruger açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Birkaç hafta içinde bu dönüşün başladığını görün… Çin’in Bitcoin’i yasaklaması iyi çünkü artık madencilik yerine ABD’de yoğunlaşacak haline getirmesine benzer. Sonrası için olumlu anlatım: ABD borsalarının/saklayıcılarının staking hizmetleri sunmasını yasaklamak, staking’i zincir dışına veya yurt dışına itiyor ETH artık merkezi değil ve ABD düzenleyicilerinin kontrolü altında. Merkezi olmayan ETH, daha iyi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar