X


Araplardan ICO ve Kripto Para Hamlesi

Birleşik Arap Emirlikleri yetkilileri ICO'lara yönelik yeni bir düzenleme taslağına onay verdi. Bu hamlenin ICO'ların yasallaştırılması sürecine katkı sağlayacağı ifade ediliyor.
07:00
12 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ülkelerin kripto para tutumları ve bu alana yönelik attıkları adımlar piyasa için oldukça büyük bir önem arz ediyor. Birleşik Arap Emirlikleri (UAE) ICO’lara yönelik yeni bir düzenleme taslağını onayladı. Yerel bir ajans tarafından geçtiğimiz günlerde bildirilen bu habere bakılarak ülkedeki yetkililerin ICO’ları resmileştirmeyi planladığı iddia ediliyor.

Arap yetkililer tarafından gerçekleştirildiği iddia edilen bu son hamlenin doğruluğu henüz resmi bir şekilde teyit edilmiş değil. Ancak söz konusu haberde ülkedeki kanun yapıcı mercilerin henüz geliştirme aşamasında olduğu bir düzenleyici sistemden bahsediliyor. Yetkililerin üzerinde çalıştığı bu sisteme sayesinde ülkeye daha fazla finansal teknoloji faaliyeti çekebilmek hedefleniyor.

Menkul Kıymetler ve Emtia Kurulu (SCA) tarafından 4 Eylül 2018 tarihinde yayımlanan raporda üzerinde çalışılan sisteme yönelik açıklamalarda bulunuldu. Raporda şunlara yer veriliyor:

Söz konusu sistem yenilikçi bireylerin inovatif düzeydeki ürünlerini, hizmetlerini, çözümlerini ve işletme modellerini kontrollü bir alanda test etmelerine imkan verecek. Bunu ancak sistemin katılımcılarına yönelik  getirilecek düzenlemelerle ve tüm ekosistemi rahatlatıcı bir yaklaşımla gerçekleştirebiliriz. Aynı zamanda müşterilerin güvenliğinin de temin edilmesi gerekiyor.

ICO’lara yönelik ileri sürülen düzenleyici teklifler geçtiğimiz temmuz ayında SCA tarafından kabul edilmişti. Yerel haber kaynağı tarafından yayımlanan son haberlerin ardından konu hakkındaki tartışmalar yeniden alevlendi. Haberde SCA’nın ICO’ları düzenlemeyi planladığı ve bu yeni yönteme yasal bir statü vereceği iddia ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar