X

Amerikan Bankaları Anlaşmaya Vardı: USDF Adında Yeni Bir Stabil Kripto Para Birimi Geliyor!

Bir grup Amerikan bankası, USDF isimli bir stabil kripto para birimi ihraç etmek adına USDF Konsorsiyumunu oluşturdu.
12:00
13 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) tarafından desteklenen bir dizi Amerikan bankası, tüketicinin korunması ve stabil kripto para birimleri ile ilgili birtakım endişelerin giderilmesi amacıyla yasal düzenlemerle tam uyumlu bir USDF isimli bir stablecoin ihraç etmek adına “USDF Konsorsiyumu’nu” oluşturdu.

Bir Grup Amerikan Bankası, USDF Adına Harekete Geçti

Duyuruya göre, konsorsiyumun kurucu üyeleri arasında New York Community Bank (NYCB), NBH Bank, FirstBank, Sterling National Bank ve Synovus Bank yer alıyor. Ek olarak, USDF stabil kripto para biriminin tanıtımını ve benimsenmesini kolaylaştırmak adına birkaç fintech firması da konsorsiyuma dahil ediliyor.

Yeni stabil kripto para birimi USDF, USDT ve USDC gibi piyasada yaygın olarak kullanılan stabil kripto para birimleri ile rekabet etmeyi amaçlayan bir stablecoin olacak. Yapılan resmi açıklamaya göre, bu yeni stabil kripto para birimi yalnızca bankalar tarafından basılabilecek ve 1:1 oranında nakit rezervler ile desteklenecek.

USDF, merkezi San Francisco, California olan Provenance Foundation tarafından Mayıs 2021’de başlatılan kurumsal bir hisse kanıtı ağı olan Provenance isimli blokzincirinde çalışacak.

USDF, USDT ve USDC’ye Rakip Olacak

CoinGecko verilerine göre, şu anda dolaşımda 170 milyar dolarlık stabil kripto para birimi var ve bu stabil kripto para birimlerinin günlük işlem hacmi yaklaşık 60 milyar dolar seviyelerine ulaşmış durumda. Güncel piyasa değerleri ile bu stabil kripto para birimleri, tüm kripto varlık ekosisteminin halihazırda ortalama %7,8’ini temsil ediyor.

Mevcut durumda Tether (USDT), 78 milyar doları aşan bir piyasa değeri ile stabil kripto para birimleri arasında %46’lık pazar payına sahip lider konumunda. İkinci sırada ise 45 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan USDC yer alıyor. USDC, stabil kripto para birimi piyasasında %26’lık bir pazar payını üstleniyor. Binance USD (BUSD) ise, 14 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile stablecoin piyasasının %8,3’ünü temsil ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar