Aman Dikkat! Ünlü Analiz Şirketine Göre Bitcoin İçin Düşüş Neden Bu Kadar Olası?

Kripto analiz şirketi CryptoQuant'a göre Bitcoin için felaket senaryosu hala çok yakın. Eğer fiyat bu seviyeye ulaşamazsa yatırımcılar üzülebilir.
21:30
7 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yeni yılın başından bu yana Bitcoin (BTC) fiyatı bazı kısa vadeli kazanımlara tanık oldu, ancak öncü kripto para biriminin piyasa değeri önemli destek seviyelerinin altında kalmaya devam ediyor. BTC fiyatı birkaç haftadır 17.000 doların üzerine çıkabilmek için mücadele ediyor, ancak direnci bir türlü kıramadı ve son zamanlarda neredeyse iki aydır ilk kez 16.900 dolar bölgesinin altına düştü.

Bitcoin Hala Dibe Vurmadı

Bitcoin gelecekte çok daha düşük fiyatlara ulaşabileceği için mücadele bununla sınırlı olmayabilir. CryptoQuant’tan alınan veriler, fiyatın birçok kişinin beklediği gibi henüz dibe vurmadığını gösteriyor olabilir. Pozitif kripto piyasası döngüleri sırasında, fiyat genellikle gerçekleşen fiyattan daha yüksek kalır.

Öte yandan, bir ayı piyasası son kapitülasyon aşamasına yaklaşırken, fiyat gerçekleşen fiyatın altına düşerek yaygın bir paniğe neden olur. Gerçekleşen fiyat, tüm piyasa katılımcılarının coin’leri için ödedikleri arz ile ilişkilendirilmiş ortalama fiyatın ölçüsü olarak biliniyor. Zincir üzerindeki bir destek ya da direnç fiyatı olarak yorumlanabilir ve gerçekleşen fiyatın toplam coin arzına bölünmesiyle hesaplanır.

Ayrıca, bu dönemde piyasa oyuncuları büyük bir stres altında olurlar ve sonuç olarak, daha fazla kaybı önlemek ve daha fazla kripto piyasası değişikliğine maruz kalmaktan kaçınmak adına kontrol varlıklarını satarlar. Şimdi, önceki döngülere bakıldığında, bir boğa piyasasının başlangıcı BTC fiyatının gerçekleşen fiyatı aşmasıyla tahmin edilebilir. Ancak, fiyat belirli bir fiyat noktasının üzerine çıkamadığı ve son zamanlarda önemli bir düşüş momentumuyla aşağı yönde reddedildiği için bu henüz gerçekleşmedi.

Bitcoin (BTC) Fiyatı Düşüş Eğiliminde mi Kalacak?

Sonuç olarak, Bitcoin’in düşmesi için hala bir miktar yer bulunuyor ve mevcut ayı piyasasının sonu, fiyat şu anda 19700 dolar olan gerçekleşen fiyatı aşana kadar beklenmeyecek. O zamana kadar negatif trendin devam etmesi beklenilebilir.

Halihazırda Bitcoin (BTC) fiyatı 16.970 dolardan işlem görüyor. Bu, kripto piyasası izleyicisi CoinMarketCap’e göre hafta boyunca %2,07’lik bir kazancın yanı sıra, gün içinde yaşanan %0,82’lik bir artışı da temsil ediyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısı ile risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar