X


Altcoin’lerin Düşmesi Bitcoin’in Yükseleceğinin Mi İşareti?

Altcoin piyasası güne kırmızı başladı…
10:32
9 Nisan 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

2017 yılında, daha öncede yaşanan bir durum kesinlik kazanmış oldu: Bitcoin ani düşüş ve ani yükseliş zamanlarında tüm piyasaya liderlik yapıyor ve bu durum günümüzde de devam ediyor. Yani Bitcoin yükselmeye başladığında altcoin’ler de yükseliyor, Bitcoin düşmeye başladığında altcoin’ler de düşüyor. Ancak Bitcoin’in büyük hamlelerinin hemen öncesinde altcoin’lerin tam tersi yönde hareket ettiklerine de çok defa şahit olduk.

Altcoin’ler Düşüyor

Peki, son 24 saatte neredeyse tüm piyasayı esir alan düşüş eğilimi Bitcoin’in büyük bir sıçrayış yapacağının işareti olabilir mi? Bu soruyu cevaplarken şunu da göz ardı etmemek gerekiyor: Bitcoin piyasa hakimiyetini geçtiğimiz bir-iki hafta içinde %51,3 seviyelerine tekrar taşıdı.

Bitcoin 5.200 dolar seviyesinde seyrederken diğer kripto paralar kırmızıya bürünmüş görünüyor. Toplam piyasa hacmi 2019’un en yüksek seviyesine ulaşarak 186 milyar doları görmüştü. Ancak altcoin’lerin düşüşüyle bu rakam 180 milyar dolar seviyelerine kadar geriledi. Yani piyasa yaklaşık 24 saat içinde 5 milyar dolardan fazla bir kayıp yaşadı ve bu durum devam ediyor gibi görünüyor.

Öte yandan Binance Coin, Cardano, Bitcoin SV, NEO, Ethereum Classic ve Dogecoin’in yaklaşık %7’lik düşüşlerle en büyük kayıpları yaşadıklarını görüyoruz. Nisan’ın başından bu yana yatırımcısını sevindiren Litecoin ve Bitcoin Cash de yaklaşık %6 oranında düşüş sergiliyor. Coinbase Pro’da listelenmeye başlayan EOS, Maker ve Augur’un bile güne düşüşle başladığını ifade edebiliriz. EOS yaklaşık olarak %2, Maker yaklaşık olarak %7 ve Augur yaklaşık olarak %6 düşüş eğilimi gösteriyor.

Yatırımcılar Bitcoin’e Geri Dönüyor

Piyasaların yaklaşık bir haftadır sergilediği artış havasını yavaş yavaş terk ettiği ve bu durumdan ilk olarak altcoin’lerin etkilenmeye başladığını söylemek mümkün. Bu durum yatırımcıların çoğunun Bitcoin’e ger, döndüğü ve Bitcoin’in de büyük bir geri çekilmeye hazırlandığının göstergesi olabilir. İki yıl önce böyle bir hareket “Bitcoin’in kayda değer yükselmeler yapacağı” yönünde yorumlanabilirdi. Ancak analistler göre artık piyasada stablecoin’ler var ve bu yorumu yapmak doğru değil.

Analistlere göre Bitcoin, direnç seviyesi olarak görülen 5.600 dolar seviyesine yaklaştığı için bir geri çekilme yaşayabilir. Ayrıca bazı analistler de Bitcoin’in 4.000 dolar seviyesine düşmesiyle piyasada bir düzeltme hareketinin yaşanmasının ihtimal dahilinde olduğunu dile getiriyor.

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar