X


Altcoinlerde Büyük Düşüş Henüz Yaşanmadı Mı? Bu Tarihe Dikkat!

Bu göstergeye göre Bitcoin 100.000 dolardan önce daha fazla düşebilir. Peki bu büyük düşüş tahmini olarak ne zaman gerçekleşecek?
20:10
19 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para piyasalarının geçmişte yaptığı hareketler bugüne ışık tutabiliyor ve bu verilere göre henüz büyük düşüşü yaşamamış olabiliriz. Bitcoin’in fiyat hareketleri altcoinleri direkt olarak etkiliyor ve aylardır Bitcoin’in düşüşü kısa molalarla devam ediyor. Geçmişte yaptığı hareketlere bakarsak henüz tam olarak gibi görmemiş olabiliriz.

Bitcoin Yükselir Mi?

Yazı hazırlandığı sırada Bitcoin 30.200 dolardan alıcı buluyor. Tüm kripto paraların toplam değeri ise 1,28 trilyon dolara geriledi. Yatırımcılar Bitcoin’in hızla 100 dolar seviyesini aşmasını bekliyor ancak Bitcoin halving (yarılanma) döngüsü grafiğine daha yakından bakıldığında, bu zirveden önce daha büyük bir dip görmemiz gerektiğini anlıyoruz.

Terra’nın son çöküşü, kripto para piyasalarını büyük ölçüde etkiledi. Ancak bu çöküşten bir gün önce de ayı piyasalarındaydık ve mevcut ayı piyasasının başlamasının arkasında bir faktör bulunuyor. Piyasa Terra çöküşüne odaklanmışken bir sonraki Bitcoin (BTC) yarılanması için 2 yıllık işaret de geçti ve bu, bazı analistlerin bir boğa piyasasının sonu için bir gösterge olarak kullandığı bir ölçümdür.

Yukarıdaki grafikte de olduğu gibi önceki döngülerde Bitcoin’in önemli bir zirve yaptığını ve ardından 50 günlük hareketli ortalamanın (MA) altına düşerek fiyatı 200 günlük MA’nın altına ittiğini görüyoruz.

Altcoinlerde Büyük Düşüş

Çok sayıda yatırımcı en son boğa piyasası döngüsünde bir tepe noktası olmaması nedeniyle uzun süredir yükseliş beklentisini koruyordu. Yatırımcılar, BTC’nin 2021 bitmeden 100.000 doları aşamaması sebebiyle stoktan akış modelini de sorgulamaya başladı. Geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde PlanB’nin modeli adeta gelecekten haber veriyordu fakat yılın son aylarında işler sarpa sardı. Şu anda, model varyansı -0.86 okuma verirken BTC fiyatı S2F çizgisinin oldukça altında.

Önceki döngülere dayanarak, piyasadaki en düşük seviye, piyasa zirvesinden yaklaşık 13 ay sonra geldi ve bu, mevcut eğilim devam ederse, bu yılın Aralık ayı civarında bir dip anlamına gelebilir. Bu, bir piyasa dibi ile bir sonraki Bitcoin halving olayı arasındaki zamana bakıldığında daha da kuvvetli bir ihtimale dönüşüyor.

Bir sonraki Bitcoin yarılanmasının 5 Mayıs 2024’te gerçekleşmesi bekleniyor, bu da piyasanın 2022 Kasım veya Aralık aylarında dibe vuracağını gösteriyor. Elbette aynı şey altcoinler için de geçerli olacak. Olası dip için 20.000 dolar (eski zirve) hedeflenirken bu senaryoda altcoinlerde mevcut bölgeden %90’ı aşan kayıplar görebiliriz. Geçmişteki hareketlere göre yapılan varsayımlar her zaman gerçekleşmez. Örneğin Bitcoin 7 hafta üst üste kırmızı kapatmaz, sonrasında önemli gelişmelerin olduğu bir düşüş döneminde 8-9 kere kırmızı da kapatabilir. Bu ilk olur, yani buradaki beklentiler gelecekten kesin bir haber vermez.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar