reklamı kapat

Altcoin Yatırımcılarına Kötü Haber!

Analistlere göre, 2020 yılında gördüğümüz altcoin sezonu bitiyor olabilir. 
08:27
29 Ağustos 2020

Bitcoin (BTC) yılbaşından bu yana %50’nin üzerinde artış gösterdi. Ancak altcoin’lerin performanslarının bu yıl lider kripto para birimini geride bıraktığını görüyoruz. Örneğin; piyasa hacmi bakımından en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum (ETH), yaklaşık olarak üç katına çıktı ve özellikle DeFi token’ları çok çok daha iyi performanslar sergilediler.

Ancak analistlere göre piyasada, BTC hakimiyetinin dibi gördüğü ve altcoin’lerin deyim yerindeyse bir “ölüm dönemine” girdiğini gösteren sinyaller bulunuyor.

Bitcoin Hakimiyeti

2020 yılı altcoin’ler için çok iyi geçtiği için ve artışlar devam ettiği için altcoin’leirn bir ölüm dönemine girdiklerini düşünmek aslında oldukça şaşırtıcı. Özellikle DeFi token’larında yaşanan devasa artışlar büyük bir rallinin başlamasını ve toplam kripto para piyasası hacminin artmasını sağladı.

Kripto paralardaki artışları gördükçe Google’da “Nasıl kripto alırım?” aramalarının arttığını görüyoruz ve piyasadaki spekülatörler “değersiz” olarak nitelendirilen coin’lerin fiyatlarını yükseltmeye devam ediyor.

Analistlere göre ise altcoin’lerin bu büyük yükselişi ve Bitcoin hakimiyetinin dibi görmüş olması sebebiyle altcoin’ler için bir ölüm dönemine girilmiş olabilir.

Altcoin’lerin Düşeceğinin Sinyalleri

Bazı isimlere göre hiçbir altcoin’in değeri yok ve hepsi eninde sonunda sıfıra inecek. Her ne kadar “sıfır” bir seçenek olmasa da Bitcoin hakimiyetinin %60 seviyesinin altına düşmesi altcoin’ler için bir felaket olabilir.

Analistlerin açıklamalarına göre 2017’den 2019’a kadar Bitcoin hakimiyeti grafiklerinin bir head and shoulders oluşumu içindeydi. bu süreç içinde %73’e kadar çıkan Bitcoin hakimiyeti sonrasında gerilemeye başladı ve bir destek noktası olan %60’ın şimdi diren noktasına dönüşebileceği ifade ediliyor. Analistlere göre bu geri çekilme, yatırımcılar tarafından daha büyük hamleler yapmaları için bir sinyal olarak algılanabilir. Dolayısıyla BTC’de yaşanan son düşüş trendi de ralli öncesindeki bir geri çekilme olabilir.

Öte yandan eğer BTC’de artış başlarsa, Bitcoin hakimiyeti de artışa geçer ve %90 seviyelerine yaklaşabilir. Ayrıca BTC hakimiyetini teknik açıdan değerlendiren analistlere göre de hakimiyet dibi gördükten sonra artışa geçme eğiliminde bulunuyor. Dolayısıyla Bitcoin hakimiyetinin artması, “altcoin sezonu”nun bittiği anlamına geliyor olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.