X


Alman Merkez Bankasından Dijital Euro Açıklaması

Dijital Euro hakkındaki gelişmeler ne durumda?
20:36
20 Ekim 2020

 Alman politikacı Burkhard Balz, aynı zamanda Almanya Merkez Bankası’nın da yönetim kurulu içerisinde yer alıyor ve bu sebeple yaptığı açıklamalar genel olarak merkez bankasını temsil etmekte. Son günlerde artan dijital merkez bankası para birimi tartışmalarına dahil olan Balz, Dijital Euro fikrine bir açıdan sıcak baktıklarını ancak bunun politik bir karar olduğunu ifade etti.

Aslında Fransız yetkililer Dijital Euro için çalışmalara çoktan başlamışlardı ve bu konuda yakında bir duyuru yapılması bekleniyor. Balz ise konu hakkında yaptığı açıklamada CBDC yani merkez bankası dijital para biriminin teknik değil politik bir karar olduğunu ifade etti.

Dijital Euro Politik Bir Gelişme

Bu sebeple CBDC hakkında detaylı bir analiz yapılması gerektiğini vurgulayan Balz, bunun topluma nasıl etki edeceğinin bilinmediğini ve asıl sorunun bu olduğunu vurguladı. ABD Federal Rezerv başkanı Jerome Powell da geçtiğimiz tarihlerde Dijital Dolar hakkında açıklamada bulunmuş ve bunun hem avantajlara hem de dezavantajlara sahip olduğunu ifade etmişti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Şu an Çin’in dijital parasının hazır olduğu biliniyor ve bunu test etme kapsamında insanlara yüklü miktarda Dijital Yuan hediye edildi. Bu testlerin tamamlanmasından sonra Dijital Yuan’ın resmen piyasaya sürülmesi bekleniyor ve 2021 yılı beklenen tarih olabilir.

Bitcoin ile diğer kripto paraların dijital merkez bankası paralarından nasıl etkileneceği ise henüz kesin değil.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar