Reklam

ABD’nin En Büyük Perakendecisi Walmart, Mağazalarındaki Kiosklarda Bitcoin (BTC) Alımına Onay Verdi

Walmart, kiosklarlarla Bitcoin alımına izin verdi.
23:44
21 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Amerikan perakende zinciri Walmart, ABD’nin birçok lokasyonundaki mağazalarında müşterilerin Bitcoin ATM‘lerinden yararlanmasını sağlayacak. Dünyanın en büyük şirketlerinden Walmart, ABD’deki düzinelerce lokasyonunda Bitcoin satın alımına izin verdi.

Walmart, Bitcoin ATM’lerine Yeşil Işık Yaktı

Walmart mağazasına giden müşteriler artık Coinstar makinelerinde kripto para birimi satın alabilecek. Coindesk haberine göre 12 Ekim’de Pennsylvania Walmart lokasyonunda kiosktan Bitcoin satın alarak hizmetin çalıştığı doğrulandı. Walmart İletişim Direktörü Molly Blakeman, Coindesk ile temasa geçerek şunları kaydetti:

Coinstar ve CoinMe ile ortaklaşa bir programla müşterilerin Bitcoin satın almak için nakit kullanmalarını sağlayan bir pilot uygulama başladı. Bu pilot uygulama ABD lokasyonundaki Walmart mağazalarının yaklaşık olarak 200’ünde uygulanacak.

Coinstar, tüketicilerin faturalar veya hediye kartları için kripto para alışverişinde bulunma hizmeti sağlıyor. Coinme, Bitcoin ATM’lerinde deneyim sahibi bir kripto cüzdan ve ödeme firmasıdır. Coinstar resmi sitesinden doğrulanan verilere göre makine Bitcoin alımı için %4 işlem ücreti ve %7 ek nakit ücreti alıyor.

Walmart, geçtiğimiz ay Litecoin iddiaları ile gündeme gelmişti. Medyaya yayılan sahte Litecoin haberi popüler kripto paranın kısa sürede artmasını tetiklemişti. Bu bağlamda bu haberin onayı, Coindesk ekibinin Walmart tarafından bir onay alması ile medyaya yansıdı.

Bitcoin ATM’leri Artıyor

Kripto para ATM endüstrisi, koronavirüs pandemisinin patlak vermesi ile hızlı bir şekilde genişliyor. Coinstar, kullanımdaki artış nedeniyle 2020 yılında 3.500 Coinme BTM envanterini ikiye katlamayı planladığını duyurmuştu. Yakın tarihli açıklamalarda 2019’un başlarında Coinme ile Bitcoin satın alma hizmeti sağlamaya başlayan Coinstar; Winn-Dixie, Fresco y Mas, Harveys gibi diğer marketlere 300’ü aşkın Bitcoin ATM‘si kurdu.

ABD’nin en büyük perakendecisi Walmart, 400 milyar doları aşan piyasa değeri, 4.700 mağazası ile Bitcoin adına önemli bir dev olarak değerlendirilir. 200’ü aşkın BTM Walmart’ın başlangıç için öngördüğü pilot uygulamanın parçası, bunun daha büyük bir alana yayılması Bitcoin benimsenmesi adına kritik bir adımdır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar