X


ABD’den Kripto Para Yatırımcılarına Yeni Kısıtlama

ABD'den yeni kripto para regülasyonu!
16:30
1 Ocak 2021

ABD, 2020 yılının bitmesine yakın kripto para sektörüne birden çok darbe vurdu. ABD’li regülatörlerin bireysel kripto para cüzdanlarını denetleyeceği haberi, birçok kripto para yatırımcısını paniğe sürükledi. Bu haberin Coinbase CEO’su tarafından verilmesi ise Bitcoin (BTC) fiyatının yaklaşık olarak %30 değer kaybetmesine yol açtı.

Bitcoin Fiyatı ABD’ye Rağmen Yükseliyor

Bitcoin fiyatı bu darbeden sonra yükselmeyi başardı ve bu düşüş yatırımcıların aklında bir alım fırsatı olarak kaldı. ABD ise bununla kalmayıp kripto para sektörünü regüle etmeye yönelik birden fazla adım attı. Son olarak ABD’nin finansal regülatörü SEC, kripto para. yatırımcılarını ilgilendirecek bir dava kararı aldı. SEC, Ripple’a karşı açtığı davada şirketin ve iki yöneticisinin lisanssız menkul kıymet satışı yaptığını belirtti.

SEC’nin dava açması ile beraber XRP fiyatı %60’a yakın değer kaybederken önde gelen birçok altcoin de bununla beraber geriledi. Altcoinlerin benzer davalarla karşı karşıya kalabileceği korkusu yatırımcıların aklının karışmasına yol açarken şimdi ABD’nin yeni bir adım attığı ortaya çıktı.

ABD Hazine Bakanlığı Yeni Tedbir Getirdi

ABD Hazine Bakanlığı tarafından yayınlanan son bildiride, ülke içerisindeki kara para aklama kanunlarının genişletildiği ve FinCen tarafından yeni bire adım atıldığı açıklandı. FinCEN, ABD vatandaşlarının yurt dışındaki kripto para borsalarındaki veya hizmet sağlayıcılarındaki varlıklarını beyan etmelerini istiyor. FinCEN tarafından getirilen bu son regülasyon, 10.000 dolar üzerindeki kripto para birimlerini kapsayacak ve bildirmeyenlere ceza uygulanabilecek.

Tam olarak yılbaşı gecesi yapılan duyuru ile birlikte kripto paralara karşı sert önlemlerin alındığı da ortaya çıktı. ABD’nin yeni bir yönetime geçmesi ile beraber birbiri ardına benzer adımlar atıldığı görülüyor ve hem kripto para borsaları hem de kripto para yatırımcıları bu durumdan kötü bir şekilde etkilenebilir.

İki Büyük Kripto Para Borsası Bundan Etkilenecek

Bitfinex aslında böyle bir hamle bekliyordu ve bu sebeple ABD vatandaşlarının borsada alım satım yapmasına yönelik engeller getirdi.

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Bitstamp ise bu yeni regülasyondan etkilenecek ikinci kurum olarak görülüyor. Bunun aslında daha fazla vergi geliri kazanılması için yapılan bir düzenleme olduğu belirtilmekte. Bitcoin fiyatı ise bütün bunlara karşı yükselişini sürdürüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar