ABD’den Gelen Enflasyon Verileri ile Düşen Bitcoin ve Altcoin’lerde Son Durum!

13 Eylül'de ABD'den gelen olumsuz enflasyon verileri ile sert düşen Bitcoin (BTC) ve altcoin'lerde son durum ne? Detaylar haberimizde.
08:08
14 Eylül 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

13 Eylül’de ABD’den gelen olumsuz enflasyon verileri ile yönünü aşağıya çeviren Bitcoin (BTC) ve altcoin’ler son 24 saatte büyük kayıplar verdi. Yüzde 10’a yakın düşerek bir kez daha kritik 20 bin dolar seviyesine dayanan BTC‘in bu fiyat hareketiyle birlikte birçok altcoin’in çift haneli değer kaybettiği görüldü. Küresel piyasalar ve kripto para piyasaları şimdi ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 21 Eylül’de açıklayacağı faiz kararını bekliyor. Fed’in en az 75 baz puanlık faiz artırımına gitmesi beklenirken, enflasyon verilerinin olumsuz gelmesiyle piyasalarda 100 baz puanlık faiz artırımı fiyatlanmaya başladı.

Bitcoin’de Son Durum

En büyük kripto para Bitcoin, son 24 saatte kaydettiği yüzde 10’a yakın kayıpla kısa süreli de olsa psikolojik seviye olan 20 bin doların altına kadar düşerken yazım sırasında bir miktar toparlanma ile 20 bin 394 dolardan işlem gördüğü görülüyor. Piyasa uzmanlarına göre Bitcoin’in günlük grafikte 20 bin 600 doların altında mum kapanışı yapmış olması 18 bin 800 dolara doğru bir düşüşü işaret ediyor olabilir.

Günlük grafikte Bitcoin için en yakın destek seviyesi 18 bin 830 dolarda iken, en yakın direnç seviyesi 20 bin 600 dolar ila 20 bin 800 dolar aralığında. Öte yandan toplam piyasa değeri 390.5 milyar dolarda olan BTC’nin piyasalar üzerindeki hakimiyet oranı yüzde 39 seviyesinde.

Altcoin’lerde Son Durum

En büyük altcoin Ethereum‘un (ETH) merakla beklenen The Merge güncellemesine artık 24 saatten kısa süre süre kaldı. ETH, büyük güncellemesine rağmen yazım sırasında son 24 saatte yüzde 5,72 düşüşle bin 617 dolardan işlem görüyor. Toplam piyasa değeri 197.4 milyar dolarda bulunan en büyük altcoin‘in kripto para piyasaları üzerindeki hakimiyet oranı yüzde 19,7’de.

Kripto veri platformu CoinMarketCap‘in verilerine göre, piyasa değeri bakımından en büyük 25 kripto para listesinde son 24 saatte yüzde 12,47 düşüşle Solana (SOL) öne çıkıyor. Yine CoinMarketCap’in son 24 saatte yatırımcısına en çok kazandıran kripto paralar listesinde yüzde 5,23 yükselişle ilk sırada TerraClassicUSD (USTC) yer alırken, son 24 saatte yatırımcısına en çok kaybettiren kripto paralar listesinde ise ilk sırada yüzde 12,47 düşüşle ise Solana (SOL) yer alıyor.

Tüm bunlarla birlikte, kripto para piyasalarının toplam piyasa değeri 1 trilyon seviyesinin hemen üzerinde hareket ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar