reklamı kapat

ABD’deki İsyanlar Altın Talebini Tetikledi – Peki ya Bitcoin?

ABD'deki isyanlar ve belirsiz durum altın ihtiyacını ve talebini arttırdı.
21:00
1 Haziran 2020

ABD’de George Floyd’un ölümü ile başlayan isyanlar bir türlü durdurulamıyor ve ABD Başkanı Donald Trump tarafından Ulusal Muhafızlar göreve çağrılsa da isyanların önüne hala geçilemedi. ABD’li protestocuların sadece protesto etmekten başka yağma ve yakıp yıkma eylemlerine de başlamaları, finansal piyasalardaki belirsizliği arttırmaya başladı.

Fiziksel Altına Olan Talep Artıyor

ABD Borsaları haftaya oldukça kötü bir başlangıç yaptı ve düşüşün tüm hızıyla devam ettiği görülmekte. Buna karşın belirsizlikte güvenli limana koşmak isteyen yatırımcılar Altın vadelilerine ve ONS Altına akın etmeye başladı. Aynı Koronavirüs krizinde olduğu gibi güvenli liman yatırımlarına olan talebin arttığı görülmekte.

Yatırım uzmanı Afshin Nabavi konu hakkında verdiği röportajda sadece bu durumun değil Çin ve ABD arasındaki belirsizliğin de altın fiyatlarını körüklediğini vurguladı. ABD içerisindeki protesto ve Çin ile olan gerginlik bitmeden altının yükselişinin durmayacağını ifade eden analist, aslında bir varlığı görmezden geliyor.

Lider kripto para birimi Bitcoin aslında Koronavirüs krizinde de Altın ile kıyaslanmış ve bunun çok daha iyi bir yatırım olduğu görülmüştü. Fiziksel altına yönelik talep artsa da hem arzın hem de lojistiğin bu talebi karşılamayacak seviyede olduğu anlaşılmıştı. Tamamen dijital olan Bitcoin‘in lojistiği ise çok daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmekte.

Bunun yanı sıra uzun vadeli yatırım perspektifinden bakıldığında, 2015 yılından bu yana Bitcoin’in altına kıyasla çok ama çok daha fazla getiri sağladığı görülmekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.