X


ABD’de Enflasyon Oranları Açıklandı: Bitcoin Fiyatı Nasıl Etkilendi?

ABD'de yıllık TÜFE oranı açıklandı.
16:33
12 Ocak 2022

ABD’de enflasyon oranları %7 olarak açıklanırken Bitcoin fiyatı 44.000 dolar sınırına dayandı. FED, beklenen verileri açıkladı. Bununla birlikte enflasyon, son 39 yılın zirvesinde yer aldı. BTC fiyatındaki hareketlilik ise devam ediyor.

ABD’de Enflasyon Verileri

Amerika Birleşik Devletleri’nde yıllık enflasyon aralık ayında %7 olarak açıklandı. Uzmanlar %7 oranını beklentilerinde bulunduruyordu. Önceki enflasyon oranı %6.8’di. Ayrıca aylık TÜFE oranında beklentiler %0.4’te şekillenirken açıklanan rakam %0.5 oldu.

BTC‘nin artışını tetikleyen bir faktör olan enflasyon rakamları, dünyada alevlenirken lider kripto paranın performansı dikkat çekiyor. Enflasyon verilerinin ardından gözler faiz kararına çevrildi. FED Başkanı Jerome Powell geçtiğimiz dönemde faiz artırımı sinyalleri vermişti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bitcoin ve Piyasa Durumu

Lider kripto para birimi Bitcoin, enflasyon oranlarının açıklanmasının akabinde 44.000 dolara hareket etti. BTC, an itibarıyla oldukça hareketli dakikalar yaşarken 43.950 dolar seviyelerinden alım satım işlemi görüyor. Liderin yükselişi marketi yeşillendirdi. En büyük altcoin Ethereum 3.365 dolara, Binance Coin 477 dolara, Dogecoin 0.1581 dolara, Shiba Inu 0.00002978 dolara kadar yükselişler kaydetti. Kripto para piyasasının değer 2.2 trilyon dolara kadar ulaştı.

Verilerin açıklanmasının ardından uzman görüşleri dikkatli olması gerektiğinin altını çiziyor. Ocak ayı Bitcoin adına önemli bir periyot olarak değerlendiriliyor. ABD FED’in açıklayacağı enflasyon ve faiz kararı, BTC’nin gidişatında önemli bir role sahip durumda. Bu bağlamda BTC hareketleri ocak ayında oldukça dalgalı seyirler izleyebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar