ABD Enflasyon Verileri Bugün Açıklanıyor: Analistten Kritik Bitcoin Uyarısı!

Bugün açıklanacak olan ABD enflasyon verilerinin piyasalarda volatilite yaratması bekleniyor. Bitcoin'in (BTC) ise verilerin açıklanmasına nasıl tepki vereceği merak ediliyor.
12:00
10 Haziran 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

 

Bugün açıklanacak olan ABD enflasyon verilerinin piyasalarda volatilite yaratması bekleniyor.  Bitcoin’in (BTC) ise verilerin açıklanmasına nasıl tepki vereceği merak ediliyor.

 2 Senaryo: Bitcoin Nasıl Tepki Verecek?

Bitcoin (BTC), bir aydan uzun süredir 30.000 dolar civarında işlem görüyor. 32.000 doların üzerine çıkma girişimleri dirençle karşılansa da, bazı analistler uzun vadede BTC’nin yeniden 40.000 dolar seviyelerine çıkacağından emin. Ancak, ortak görüş makroekonomik şartlar nedeniyle, BTC’nin tekrar 20.000 dolar seviyelerine düşebileceği. Mayıs ayı ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE), BTC fiyatını daha da düşürebilir. BTC‘de bu yıl meydana gelen düşüşlerin çoğu, Federal Rezerv tarafından faiz oranlarının artırılmasından kaynaklanıyor. Bunun temel nedeni ise yüksek enflasyonu düşürmek. MarketWatch verileri, piyasaların enflasyon oranını %8,1 yönünde beklediği. Nisan ayında bu oran, %8.3 idi.

Bitcoin’in enflasyon verilenin açıklanmasına nasıl tepki vereceğine dair iki senaryo var.. Veriler beklentilerin altında gelirse, enflasyonun gerçekten de düşmeye başladığına dair işaretler üzerine BTC’de kısa vadeli bir ralliyi tetikleyebilir. BTC, muhtemelen 32.000 dolar seviyesinin üzerine çıkabilir. Ancak veriler beklenenden daha yüksek gelirse BTC keskin bir şekilde düşer. Yüksek enflasyon, Federal Rezerv’in faiz oranları daha da artırmasına işaret edebilir. Bu da hisse senedi ve Bitcoin gibi varlıkları etkiler. Rusya-Ukrayna savaşının etkilerinin hala hissedildiği göz önüne alındığında, yatırımcıların beklenenden daha yüksek bir TÜFE için hazırlanmaları gerekebilir. Bu durum, BTC üzerinde baskı yaratacak ve fiyatın daha da düşmesine neden olacak. BTC, Nisan ayı TÜFE oranlarının açıklanmasının ardından 26.000 dolara kadar düşmüştü.

Bitcoin, Bu Seviyelere Düşebilir

Teknik göstergeler, BTC‘nin şu anda azalan bir üçgen modeli oluşturduğunu gösteriyor. Bu nedenle, teknik veriler de kısa vadede fiyatın düşeceğine işaret ediyor. Kripto para analisi MarkYusko, BTC’nin bu modelde ne kadar uzun süre kalırsa, mevcut seviyelerden %50 düşüşle 15.000 dolara düşme olasılığının o kadar yüksek olduğu karamsar bir senaryo çiziyor. Analiste göre, daha önceki grafiklerde alçalan üçgen modeli nedeniyle, BTC değerinin neredeyse yarısını kaybetmişti.

Böyle bir çöküş, BTC’yi Kasım ayındaki 68.000 dolarlık rekor seviyeden yaklaşık %80 oranında düşürür.
Yusko tarafından yapılan bir ankette, 1000 katılımcının çoğunluğunun BTC‘nin 15.000 dolara kadar düşmesini beklediğini görüyoruz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar