reklamı kapat

ABD Bu Sefer İstediğini Aldı: Bitcoin Dolandırıcısının Suçlu İadesi Onaylandı

ABD'nin istediği Bitcoin hırsızının suçlu iadesi yapıldı.
15:31
19 Temmuz 2020

Birisi binlerce Bitcoin hırsızlığından, diğer ise Hizbullah terör örgütü ile olan bağlantısı ve kara para aklama faaliyetleri yüzünden yakalanan iki suçlu, ABD tarafından yapılan suçlu iade başvurusu sonrasında Güney Kıbrıs’dan direkt olarak ABD’ye iade edildi.

Suçlulardan birisinin Georgia ve Arizona eyaletlerinde siber suçlardan, kripto para dolandırıcılığından ve e-dolandırıcılıktan arandığı biliniyor. Diğer kişinin ise Florida içerisinde Hizbullah terör örgütü için kara para aklamaktan hüküm giydiği belirtilmekte. Güney Kıbrıs vatandaşı olduğu belirtilen Joshua Polloso Epifaniou’nun e-dolandırıcılık, kimlik hırsızlığı ve Bitcoin dolandırıcılığından yakalanan kişi olduğu açıklandı.

İki Siber Suçlu ABD’ye İade Edildi

Epifaniou’nun 2014 ile 2016 yılları arasında 56.850 dolarlık Bitcoin (o tarihlerde binlerce Bitcoin’e tekabül ettiği belirtiliyor) hırsızlığı, 2016 yılında 90.000 dolarlık fidye aldığı ve çeşitli saldırılarda bulunduğu belirtiliyor. ABD Adalet Bakanlığı tarafından aranan bir diğer kişi olan Lübnan vatandaşı Ghassan Diab ise 100.000 dolardan fazla kara para aklamakla suçlanıyor.

İki suçlunun beraber çalıştığı ve Bitcoin kullanılarak Hizbullah’ın kara parasının aklandığı belirtilmekte. ABD ve Yunanistan hükümetleri arasında geçerli olan suçlu iadesi kuralları aslında başka bir kişi için de kullanılmak istenmişti. Yunanistan’da yakalanan ünlü kripto para borsası BTC-e’nin eski kurucusu Alexandre Vinnik hem ABD, hem Fransa hem de Rusya tarafından istenen bir kişi.

Vinnik’in suçlu iadesinin geçtiğimiz aylarda Fransa’ya yapılacağı belirtilmiş ancak bu daha sonra iptal edilmişti. ABD’ye de iade edilmeyen Vinnik şu an hala belirsiz bir durumda. ABD’nin bu sefer iki suçluyu almayı başarması ise Vinnik olayındaki hayal kırıklığını azaltmış olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.