ABD Borsaları Çökerken Bitcoin ve Altcoin’ler Yükseldi! Neler Oluyor?

Bitcoin, yeniden 20 bin dolar seviyesini geçmek için 18 bin dolar - 19 bin dolar aralığından yükselirken, altcoin'ler de yönünü yukarı çevirdi. Kripto para piyasalarında neler oluyor?
08:07
27 Eylül 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasaları yeni günde sürpriz bir sıçrama yaptı. Bitcoin, 20 bin dolar seviyesini geçmek için 18 bin dolar ila 19 bin dolar aralığından yükseldi. Son 24 saatte yüzde 5’in üzerinde yükselen BTC, yazım sırasında 20 bin 100 dolardan işlem görüyor. Bununla birlikte, ABD borsaları düşerken Bitcoin‘in (BTC) yükselmesi güçlü korelasyonun bozulmaya başladığı şeklinde yorumlandı. En büyük altcoin Ethereum ise The Merge güncellemesinden beri ilk kez güçlü bir çıkış yaptı. Son 24 saatte yüzde 6’nın üzerinde yükselen ve yazım sırasında bin 385 dolardan işlem gören ETH‘nin bin 400 bin doları geçmeye hazırlandığı görülüyor. Son 24 saatte en büyük çıkışı yapan kripto paralardan bazıları yüzde 55,42 yükseliş ile Terra Classic (LUNC), yüzde 7,44 yükseliş ile Polkadot (DOT) ve yüzde 7 yükseliş ile Solana (SOL) oldu.

Bitcoin Yükseliyor

Kripto para piyasalarındaki yükseliş birçoğu için büyük sürpriz oldu çünkü ABD borsaları satış baskısıyla karşı karşıya. Haftanın ilk işlem gününde S&P 500 yüzde 1’in üzerinde düşerken, NASDAQ 100 endeksi yüzde 0,5 düştü. Kripto para piyasaları uzun zamandır ABD borsaları ile birlikte hareket ediyor. Bu bakımdan ABD borsaları düşerken kripto para piyasalarının yükselmesi yatırımcıları şaşırttı.

Coinbase Research, yakın zaman önce kripto para piyasalarının geleneksel piyasalarla olan korelasyon katsayısının beta 2 olduğunu bildirmişti. Bu nedenle kripto para piyasalarının teknoloji hisselerine ve teknoloji odaklı borsa endeksi NASDAQ ile hemen hemen aynı hareketliliği gösterir. 2020’den önce ikisi arasında herhangi bir korelasyon bulunmuyordu. Öte yandan Bitcoin’in enflasyondan korunma aracı olarak hareket etmesi için ABD borsalarındaki satışlara rağmen tutarlı bir performans göstererek yükselmesi gerekiyor.

Kripto para yatırımcısı ve analisti Kevin Svenson, Bitcoin’in hala ABD borsalarına bağımlı olduğuna inanıyor. S&P 500’e kıyasla daha az spekülatif olması Bitcoin’deki sıçramanın başlıca nedenlerinden biri. Svenson, kripto para piyasalarının S&P 500 kadar hızlı yükselmediği gibi, o kadar hızlı düşmediğine dikkat çekiyor. ABD doları rallisindeki duraksama da kripto para piyasalarının güç göstermesinin nedenlerinden biri olarak öne çıkıyor. Svenson, Bitcoin boğalarının harekete geçmiş olmasının ABD borsalarının da toparlanacağına dair bir sinyali olduğuna inanıyor. Aksi takdirde kripto para piyasalarının yeniden düşeceği üzerinde duruyor.

Fed Başkanı Konuşacak

Yatırımcılar, kripto para piyasalarındaki yükselişe paralel olarak ABD borsalarında da yükseliş olacağını umarken gözler Fed Başkanı Jerome Powell’ın bugün yapacağı konuşmada olacak. Powell’ın konuşması hem küresel piyasalar hem de kripto para piyasaları için kritik önemde.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar