X

ABD Adalet Bakanlığı, O Kripto Para Hakkında İnceleme Başlattı!

DoJ, Tether'in piyasaya sürülmesinin ilk yıllarında yürüttüğü faaliyetleri araştırmayı amaçlıyor.
18:14
26 Temmuz 2021

ABD Adalet Bakanlığı (DoJ), Tether yöneticileri hakkında dolandırılıcığa dair yeni bir soruşturma başlattı. Medyaya yansıyan son bilgilere göre, ABD Adalet Bakanlığı  bir ceza davası açma ihtimaliyle birlikte Tether şirket yönetiminin operasyonlarını araştırıyor.

Tether, Soruşturma ile Karşı Karşıya

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, Tether’in banka dolandırıcılığı yaptığı iddiasıyla şirket hakkında soruşturma başlattı. DoJ, Tether’in piyasaya sürülmesinin ilk yıllarında yürüttüğü faaliyetleri araştırmayı amaçlıyor. Özellikle Tether’in bankacılık operasyonlarının kripto para birimleri ile bağlantısını gizleyip gizlemediği ile ilgili araştırmalar yapılıyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Tether, medyaya yansıyan haberlerin ardından şu açıklamayı yaptı: “Tether, her türlü iş birliği ve şeffaflık taahhüdü doğrultusunda Adalet Bakanlığı da dahil olmak üzere kolluk kuvvetleriyle bir diyalog başlattı.”

Geçtiğimiz dönemlerde bir anonim kaynak tarafından yetkililerin şirketin soruşturma altında oldukları konusunda uyarı mektupları aldığı belirtilmişti. Bu mektuplarda Adalet Bakanlığı, suçlamaların geçerliliğini tespitim ardından davanın açılması kararı verebileceği kaydedilmişti.

Tether’in Geçmiş Olayları

2017 yılında Tether ve Bitfinex, transferlerini engellediği için ABD merkezli banka Well Fargo’ya dava açmıştı. Bankanın, borsa kullanıcılarına fon transferinde aksaklık olduğu iddia edilmişti. Daha sonra banka iddiayı reddetmiş ve Tether ekibi hizmet devamı adına diğer yargı bölgelerindeki bankalara başvurmak zorunda kalmıştı.

Bloomberg’in bildirdiği üzere mevcut soruşturmanın, geçmişte Tether’in empoze edildiği piyasa manipülasyonundan ziyade bankacılık dolandırıcılığı ile ilgili olabileceği aktarılıyor.

Değeri 116 milyar doları aşan stablecoin piyasasının bir numarası olan Tether (USDT), bu marketin yarısını temsil ediyor. Lider kripto para birimi Bitcoin’in artış trendi ile piyasanın hareketlenmesi USDT’nin 24 saatlik işlem hacimlerine yansıdı. USDT’nin son 24 saatlik işlem hacmi %53 artış kaydetti. Kripto para sektörünün benimsenme oranlarının artmasıyla Tether’in yatırımcılar için oldukça kullanışlı yapısı göze çarpıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar