reklamı kapat

AB Düzenleyicileri Kripto Paraları Masaya Yatıracak

09:15
21 Şubat 2018

Avrupa Birliği sınırlarında çalışmalarını sürdüren bir grup düzenleyici kuruluş önümüzdeki hafta kripto para düzenlemelerini görüşmek üzere bir araya gelecek.

Avrupa Komisyonu başkan yardımcısı Valdis Dombrovskis tarafından basına yapılan açıklamaya göre bu görüşmede hem merkez bankalarının temsilcileri hem de piyasa denetçileri yer alacak. Ayrıca Dombrovskis kimlikleri açıklanmayan “piyasa katılımcılarının” da buluşmaya davet edildiklerini ifade etti.

Dombrovskis konuya ilişkin şu açıklamaları kaydetti:

“Önümüzdeki hafta sanal para birimleri hakkında gerçekleştirilecek ileri düzey bir toplantıda başkanlık koltuğuna oturacağım. Komisyonumuz toplantıya, merkez bankaları ve piyasa denetçileri gibi kilit noktadaki yetkilileri ve görüşlerini paylaşmaları için bazı piyasa katılımcılarını davet etti.”

Toplantının amacıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Dombrovskis sözlerine şu ifadelerle devam etti:

“Bu toplantının amacının, sanal para birimleriyle ilgili uzun vadedeki eğilimleri gözden geçirmek ve mevcut düzenlemelerin amaca hizmet edip etmediğini kontrol etmek olduğu söylenebilir.”

Bilindiği üzere Fransa ve Almanya gibi lider konumdaki Avrupa ülkeleri kripto para konusunun daha etraflıca görüşülmesi için yetkililere çağrıda bulunmuştu. Önümüzdeki hafta gerçekleştirilmesi planlanan toplantı bu çağrılara bir cevap niteliğinde değerlendirilebilir.

Öte yandan 26 Şubat Pazartesi günü gerçekleştirilecek bu toplantının, Birleşik Devletler meclis üyeleri ve düzenleyicileri tarafından yapılan kripto para yorumlarının akabinde geldiğini görüyoruz. Bazı ABD’li yetkililer kripto para piyasasının daha kapsamlı bir şekilde yönetilmesi gerektiğini ifade ederlerken diğerleri bu doğrultuda gerçekleştirilecek herhangi bir hamlenin yakın bir zamanda söz konusu olmayacağını belirtmişti.

Önümüzdeki haftanın başında gerçekleştirilecek bu toplantıdaki katılımcıların en azından bir kısmının düzenlemeye karşı sert bir tavır alacakları öngörülebilir. Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA), Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA) ve Avrupa Sigortacılık ve Mesleki Emeklilik Otoritesi (EIOPA) tarafından kripto para yatırımcılarına yönelik yapılan uyarı niteliğindeki açıklamalar bu öngörüyü destekler nitelikte. Ancak bu kurumların temsilcilerinin toplantıya katılıp katılmayacakları yönünde kesin bir bilgi bulunmuyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.