X

8 Milyon Dolarlık Kripto Para Vurgununda Yeni Gelişme: Fonlar Çekilmeye Başlandı

Nexus Mutual CEO'sunun fonlarından umut kesildi.
19:55
15 Aralık 2020

Popüler DeFi projelerinden olan Nexus Mutual’ın kurucusu Hugh Karp, geçtiğimiz günlerde kişisel bir saldırıya maruz kalmıştı. Karp’ın bilgisayarı ile bunun üzerindeki MetaMask cüzdanı saldırıya uğradı ve bu kişisel saldırı sonucunda yaklaşık olarak 8,25 milyon dolarlık kayıp yaşandı. CEO, bu fonların asla nakde çevrilmeyeceğini vurgulasa da saldırgan şimdiden %35’lik kısmı Bitcoin’e ve devamında nakde çevirdi.

Nexus Mutual Fonları Çekilmeye Başlandı

Peki saldırgan CEO’sunu hacklediği bu kripto para projesini tam olarak nasıl itibari paraya çevirdi? Hackerın ilk olarak elindeki fonları 1inch merkeziyetsiz kripto para borsasına gönderdiği, bunun devamında ise renBTC alımı yaptığı görülüyor.  Ethereum tabanlı bu ERC-20 tokeni, Bitcoin ile 1:1 oranında desteklenmekte. Yani bunun Ethereum ağı tabanlı bir Bitcoin olduğu söylenebilir.

nxm hack

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Sahip olduğu fonların %35’i ile 137 Bitcoin alan ve bunları iki adrese gönderen saldırgan, aslında süreç esnasında hiç zorlanmamış gibi gözüküyor. Çekilen BTC miktarının an itibarıyla 2,65 milyon dolara denk olduğu görülüyor. Çekim anında ise bunların değeri 2 milyon dolar seviyesindeydi. Yani saldırganın fiyat düşüşü yaşanmasına rağmen BTC’leri itibari paraya çevirdiği görülüyor.

Sadece 6 Milyon Dolara Yakın NXM Kaldı

Saldırgan bu süreçte çaldığı NXM’leri önce Ethereum’a, devamında renBTC’ye ve son olarak Matcha isimli DEX protokolü aracılığıyla BTC’ye çevirdiği görülüyor. Saldırganın 1inch borsasında 102.000, Matcha üzerinde ise 16.000 NXM sattığı görülüyor. Geri kalan %65’lik fonlar ise hala saldırganın diğer adreslerinde tutuluyor.

Çoğunlukla merkeziyetsiz kripto para borsalarını kullanan saldırganın Huobi kripto para borsasına ait bir cüzdan kullandığı da görülüyor. Saldırganın Ethereum fonlarının Huobi ile bağlantılı cüzdanda olması ise Twitter’da tepki çekti. NXM CEO’su fonların iadesi durumunda 300.000 dolarlık ödül vereceğini açıklasa da fonların paraya çevrilmesi bu teklifin reddedildiğini gösteriyor.

NXM Fiyatı Düşüyor

NXM fiyatı bu olay yaşandığı an 28 dolardan işlem görürken olayın ortaya çıkması ile beraber 21 dolara kadar geriledi. Fonların iade edilmesi bu fiyat düşüşünü de çözebilecek bir olay olarak yorumlanırken satış baskısının devam edeceğinin anlaşılması fiyatın yükselmesini engelliyor.

Saldırganın elinde şu an için 6 milyon dolara yakın NXM bulunduğu görülüyor ve bunların önümüzdeki günlerde satılacak olması, fiyatı daha da düşük seviyelere çekebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar