X


5-12 Aralık Haftasının Önemli Gelişmeleri! Kripto Gündeminden Uzak Kalmayın!

Haftanın önemli gelişmeleri, kaçırmamanız gereken açıklamalar ve daha fazlasını sizin için özetledik.
18:00
12 Aralık 2021

Tüm haftayı özetlediğimiz haftanın önemli gelişmelerine başlıyoruz. Haftalık kapanışa saatler kala 5-12 aralık tarihleri arasında kripto para piyasalarını ilgilendiren tüm önemli haberleri ele alıyoruz. Eğer bu hafta gündemden uzak kaldıysanız haftanın tüm detaylarını bu yazıda bulabileceksiniz. Peki bu hafta kripto para piyasalarında neler oldu?

Haftanın Önemli Gelişmeleri

Vitalik Buterin’in yeni yol haritasından, Visa’nın kriptoyla alakalı attığı adıma kadar oldukça önemli gelişmelere şahit olduk. İşte haftanın önemli gelişmeleri!

Vitalik Buterin, ETH 2.0 için ‘oyun sonu’ Yol Haritası

Uzun zamandır beklenen Eth2 geçişinin yaklaşmasıyla birlikte Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, nihayet dönüm noktası yükseltmesine ulaşmak için Pazartesi günü bir “Endgame” yol haritası paylaştı. Buterin, ağ ölçeklenebilirliğe doğru çalıştığı için blok üretimi ile merkezileşme sorununu ele almasa da, blok doğrulamayla alakalı önemli detayları paylaştı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Dağıtılmış blok doğrulamasını gerçekleştirmek için “düşük kaynak gereksinimleri olan ikinci bir staking katmanı” uygulama fikrini önerdi; “kullanıcıların blok geçerliliğini doğrudan (ve ucuza) kontrol etmelerini sağlamak için sahtekarlık kanıtları veya ZK-SNARKS” sunmak ve “kullanıcıların blok kullanılabilirliğini kontrol etmesine [ve] sansürü önlemek için ikincil işlem kanalları eklemesine izin vermek için veri kullanılabilirliği örneklemesi”ni duyurdu.

Coinbase ETH2 Endeksini Ekledi

Coinbase, Salı günü kripto fiyat endeksine Ethereum’un yerel tokeni ETH’nin Eth2 etiketli ayna versiyonunu ekledi. Yeni listenin alım satım faaliyeti yoktu ancak fiyatlandırması ETH endeksliydi. Eth2’nin piyasaya sürülmesinin en azından 2022’nin ortalarına kadar beklenmemesine rağmen, Coinbase, geliştiricilere Ethereum 2.0 için daha fazla zaman kazandıracak akıllı sözleşme ağının “Arrow Glacier” yükseltmesinden sadece birkaç gün önce adını taşıyan bir token listeledi.

Coinbase ve Ledger Desteği

Perşembe günü Coinbase, platformun Ledger modellerinden başlayarak kripto donanım cüzdanlarına desteğini genişleteceğini duyurdu. Kullanıma sunma, 2022’nin başından itibaren kademeli olarak aşamalı şekilde gerçekleştirilecek. Tarayıcı tabanlı cüzdanını da iyiden iyiye geliştiren Coinbase, küresel pazardaki payını artırmayı hedefliyor.

Kotak Mahindra Bank ve WazirX

Yerel medya kuruluşlarından alınan haberlere göre, Hindistan’ın önde gelen özel bankası Kotak Mahindra Bank, en iyi kripto borsası WazirX ile bir anlaşma imzaladı. Borsa kullanıcılarının Kotak’ın bankacılık hizmetleri aracılığıyla kripto varlıklarını tasfiye etmelerini sağlayan anlaşma, bankacılık sektörü ve Hindistan hükümeti tarafından sunulan sayısız sorunla tıkanmış yerel bir kripto endüstrisi için önemli bir kilometre taşını işaret ediyor.

WazirX, borsada işlem gören yatırımcılara para almak ve ödemek için kullanılabilecek Kotak ile bir hesap açtı. Hesap henüz faaliyete geçmedi. Evrak, KYC ve bazı testler devam ediyor.

Biden’ın Para Birimi Denetleme Ofisi Adayı Geri Çekildi

Bizi ilgilendiren kısım ise Saule Omarova’nın kripto paralarla alakalı takındığı tavırdır. Kripto paralara mesafeli olan Omarova’nın adaylığını Salı günü değerlendirmeden geri çekmesi olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Adaylıktan çekilmesiyle ilgili yorum yapan Biden, “Saule, uygunsuz kişisel saldırılara maruz kaldı” dedi.

Visa ve Kripto Danışmanlık Hizmeti

Çarşamba günü küresel ödeme devi Visa, sektöre giriş yapmak isteyen kripto meraklısı firmalar, finans kurumları ve bireysel yatırımcılar için yeni bir danışmanlık hizmeti duyurdu.

Visa, kripto odaklı danışmanlık hizmetlerinin kripto özellikleri ve hizmetlerinden NFT’lere ve CBDC odaklı dijital cüzdanlara kadar her konuda tavsiyede bulunabileceğini söyledi.

Visa’ya göre, şirketin kriptoya olan ilgisi, rekabetçi kalma ve tüketici talebini karşılama ihtiyacından kaynaklanıyor. Yakın tarihli bir kurum içi araştırmaya atıfta bulunan Visa, “Ankete katılan kripto para sahiplerinin %40’ı, önümüzdeki 12 ay içinde ana bankalarını kripto ile ilgili ürünler sunan bir bankaya geçirme olasılığının yüksek olduğunu bildiriyor” dedi.

Haftanın En Çok Yükselen ve Düşen Kripto Paraları

Haftanın sonunda Bitcoin (BTC) 47.524 dolar, Ethereum (ETH) 3.956 dolar ve XRP 0,81 dolar, CoinMarketCap’e göre toplam piyasa değeri 2,20 trilyon dolara kadar gevşedi.

En büyük 100 kripto para birimi arasında, haftanın en fazla kazandıran 3 altcoini ise %6.44 ile NEAR Protocol (NEAR), %5 ile Huobi Token (HT) ve %4,61 ile BitTorrent (BTT) oldu.

Haftanın en fazla kaybettiren 3 altcoini -%32.53 ile THETA (THETA), -%32.04 ile Cosmos (ATOM) ve -%31.65 ile Qtum (QTUM) oldu.

Kriptolarda Haftanın Önemli Açıklamaları

Ana akım kuruluşlar, şirketler ve daha fazlası bu hafta kripto paralarla alakalı önemli açıklamalarda bulundu.

DeFi yaygınlaşırsa, güvenlik açıkları finansal istikrarı baltalayabilir. Bunlar, yüksek kaldıraç, likidite uyumsuzlukları, yerleşik ara bağlantılar ve bankalar gibi amortisörlerin olmaması nedeniyle ciddi sorunlara yol açabilir”.

Bank of International Settlement (BIS)

“Düzenleme devreye girdiğinde, bu alana yepyeni bir yatırımcı sınıfı göreceğimizi düşünüyorum. Ve sanırım Singapur’da olduğu gibi diğer yargı bölgelerinde gördüğümüz şey tam olarak budur”.

Adrian Przelozny, Independent Reserve CEO’su

“Yıl sonuna kadar 100.000 dolar, ulaşılması zor bir hedef. Bence Bitcoin (BTC) 2022’de 100.000 dolar hedef olabilir ama bu yıl o kadar emin değilim”.

Matt Hougan, Bitwise’ın baş yatırım sorumlusu

“Hassas bilgilere ve yaklaşan politikalara erişimimiz olduğu için, Kongre üyelerinin bireysel hisse senedi tutması/ticareti yapması gerektiğine inanmıyorum ve politika oluşturma konusunda tarafsız kalabilmek için hiçbirini tutmamayı seçiyorum”.

Alexandria Ocasio-Cortez (AOC), ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Üyesi

“Bankaların kripto varlık ticaretine doğrudan dahil olmasını istemiyoruz çünkü bankalar müşteri mevduatlarından ve halktan [sorumlu] ve risk var.”

Tayland Merkez Bankası kıdemli Direktörü Chayawadee Chai-Anant

“Paranın internetin temel bir özelliği haline geldiği bir dünyada, ABD, doların internetin birincil para birimi olarak kullanımını agresif bir şekilde teşvik etmeli ve bunu ulusal ekonomik rekabet gücü, güvenlik ve ihtiyaç duyulan büyük bir yükseltme kaynağı olarak kullanmalıdır. daha verimli ve kapsayıcı finansal hizmetler için bunu yapması gerekiyor”.

Jeremy Allaire, CEO ve Circle‘ın Kurucu Ortağı

“Anlamaya çalışmak yerine bilinmeyenin korkusuyla düzenleme yapmak için yasa koyucuların ani tepkilerine ihtiyacımız yok”.

Patrick McHenry, ABD Temsilcisi

Kripto‘nun amacı, gerçek bir ademi merkeziyetçiliğe sahip olmaktır ve başarılı olan projeler bunu başaran projeler olacaktır”.

Bitfury’nin CEO’su Brian Brooks

Kripto Piyasalarında Yaşanan Olumsuz Gelişmeler

Bitmart, Ethereum, Binance Smart Chain istismarının ardından 200 milyon dolara hacklendi. Kripto borsası BitMart, neredeyse 200 milyon dolar değerinde dijital varlığın kaybıyla sonuçlanan bir sıcak cüzdan hack’i yaşadı.

Blockchain güvenlik ve veri analizi firması PeckShield, Ethereum’da 100 milyon dolar ve Binance Akıllı Zincirinde 96 milyon dolar değerinde iki transfer belirledi.

Hindistan, kripto normlarını ihlal edenler için maksimum cezayı 2,7 milyon dolar veya 1,5 yıl hapis cezası olarak belirleyecek. Hindistan’da düzenleyici ortam şu anda belirsiz olsa da, daha önce Hintli yatırımcıların kripto varlıklarını Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu’nun gözetimi altında düzenlenen borsalara kaydırmak zorunda kalabilecekleri daha önce bildirilmişti. Uzmanlar, Başbakan Narendra Modi’nin kripto yatırımcılarına yeni kurallara uymaları ve herhangi bir yanlış davranışı engellemeden önce varlıklarını beyan etmeleri için bir son tarih vermesini bekliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
huobi
huobi
Araştırma Makaleleri

İlgili Yazılar