X


2023 Yılına Kadar Kripto Para Ekosistemi! Z Kuşağının Getireceği Faydalar!

Z kuşağı ve kripto paralara dair 2022 yılı beklentileri.
21:30
28 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasaları yaklaşık 12 haftadır yönünü aşağıya çevirdi ve tarihsel olarak bir dönüşe yakın görünüyoruz. Peki 2023 yılına kadar kripto para ekosistemini neler bekliyor? Cryptocom, geçtiğimiz hafta dünya çapında kripto para kullanıcılarının 2022’nin sonunda 1 milyara ulaşabileceğini duyurmuştu, böylesi bir büyüme mümkün mü?

2022 Yılı Kripto Para Beklentileri

Bitcoin (BTC) ve diğer birçok kriptonun (kısa da olsa) tarihlerindeki en büyük düşüşlerden birinde ve Birleşik Devletler Federal Rezervinin faiz oranlarını daha da sıkılaştırma ihtimaliyle iç içe geçtiği göz önüne alındığında, raporun zamanlaması merak uyandırdı. Ancak Crytocom (CRO) Kasım ayında imzaladığı 20 yıllık reklam anlaşmasına bakılırsa uzun vadede ciddi beklentiler içinde görünüyor.

Ayrıca, öngörüsü iki şeyin gerçekleşmesine bağlıydı: biri “gelişmiş” dünyada, diğeri daha az olgunlaşmış ulusal ekonomilerde. Ayrıca bazı istatistiksel ekstrapolasyonlar içeriyordu. Harika bir kripto sıçraması için ana argümanlar:

  • Cryptocom, dünyanın gelişmiş uluslarının “net yasal ve vergi çerçeveleri” tasarlamasını bekliyor.
  • Son derece enflasyonist bir ekonomiyle ve değer kaybeden para birimiyle karşı karşıya olan daha fazla ülke, El Salvador örneğini izleyerek kripto para birimini yasal ihale olarak kabul edebilir.
  • Ekstrapolasyona gelince, firma “2021’de küresel kripto sahiplerinin sayısı Ocak’ta 106 milyondan Aralık’ta 295 milyona neredeyse üç katına çıktı. 2022’de benzer bir artış oranı tahmin edersek, 2022’nin sonunda 1 milyar kripto kullanıcısına ulaşmak hayal olmayabilir.

Peki piyasanın %50 değer kaybettiği bir dünyada 1 milyar kullanıcı hedefi hayal mi?

Kripto Paralar ve Nesil Farkı

deVere Group’un CEO’su Nigel Green, bu projeksiyonda aşırıya kaçan bir şey görmüyor. Borsa şirketinin tahmini hakkında soru sorulduğunda, “Bunun doğru olabileceğine inanmak için her türlü neden var” dedi, büyük ölçüde “kitlesel kabulün kartopu etkisi ve dijital para birimlerine yönelik artan anlayış ve ilgi nedeniyle” bu mümkündür.

“Demografik özelliklere bağlı. Gençlerin kriptoyu benimseme olasılığı eski nesillere göre daha yüksek ve Büyük Zenginlik Transferine geliyoruz. Baby Boomers’ın Millennials’a tahmini 40 trilyon dolar transfer edeceği yer burasıdır. (kripto).”

Diğerleri bu kuşak gerçekliğini doğrular. Wharton Okulu profesörü Jeremy Siegel geçtiğimiz günlerde, “Gerçekle yüzleşelim” dedi, “Birçok genç yatırımcının kafasında bir enflasyon koruması olarak Bitcoin, altının yerini aldı. Kripto paralar, Millennials için yeni altındır” dedi.

İş analitiği profesörü ve Surrey Üniversitesi Yenilik ve Ticarileştirme Merkezi direktörü Yu Xiong, genel şemada küresel olarak kripto yatırımcılarının sayısının “hala çok düşük” olduğunu söyledi. Xiong, hem siyasi hem de ekonomik küresel kargaşanın benimsemeyi desteklemesi gerektiğine inanıyor.

“Rusya, Ukrayna ve Tayvan’da olanlar gibi giderek daha belirsiz bir dünyayla karşı karşıyayız.” İnsanlar Türkiye‘de ve diğer ülkelerde yükselen enflasyonu görüyorlar. Bu gibi durumlarda, “Bitcoin’in değerinin artmaması pek olası değildir.”

Peki sizce? Yeni nesil gerçekten kripto endüstrisinin çığ gibi büyümesine sebep olacak mı?

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar