2022 Yılında Ay’a Gidecek 3 Altcoin! Fiyatlarında Ciddi Artış Bekleniyor!

Önümüzdeki yılın yıldızı olabilecek, projesi ve ekosistemi güçlü 3 altcoin!
19:27
14 Aralık 2021
Okuma Süresi: 4 Dakika

Bitcoin (BTC) piyasadaki artan tedirginliği besliyor ve 47.000 doların altında fiyatlanıyor. Ancak kripto para piyasalarına birkaç gün önce girmediyseniz bu tarz iniş/çıkışların sık sık yaşandığını tecrübe etmiş olmalısınız. Kripto paralar bazen düşer, bazen inanılmaz derecede para kazandırır. Eğer kripto paralarla sadece 10x, 20x kazanç elde etmek için ilgileniyor ve %80’i aşan kayıplar yaşayabileceğinize ihtimal vermiyorsanız kesinlikle yanlış yerdesiniz.

Kripto para piyasaları yeni varyant, FED’in radikal varlık alımı azaltması ihtimali ve daha birçok sebepten düşüşte. Büyük sürprizler yaşamazsak (ki bu piyasada büyük sürprizler son derece olağandır) Bitcoin (BTC) yılı 55.000 doların altında kapatacak. Ancak 2022 yılı içinde yeniden güçlü bir boğa sezonu yaşama ihtimalimiz bulunuyor. Bu yüzden önümüzdeki yılın yıldızı olabilecek projesi güçlü 3 altcoini sizin için derledik.

Solana (SOL)

Şu anda 62 milyar doları aşan bir piyasa değeri ile dünyanın beşinci en büyük kripto para birimi olan Solana, 2021’de kayda değer bir yükseliş kaydetti.  Yıla 2 doların altında başlayan SOL, Kasım ayının başında 260 dolar ile ATH bölgesine ulaştı. Bugünlerde ise 160 doların altında fiyatlanmaya devam ediyor. Yani ATH bölgesinde 100 dolar sildi ancak yılbaşına göre gelen 80x daha yukarıda bulunuyor.

Solana ekosisteminin büyümesiyle doğru orantılı olarak yerel token SOL’un fiyatının da artması bekleniyor. FTX’in kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried’in de desteğini alan SOL özellikle büyüyen NFT pazarıyla ciddi işlem sayısına ulaştı. Kripto para topluluğu Ethereum ağında yüksek işlem masrafı ödeyerek yapacakları tüm işlemleri son derece ucuz ve hızlı şekilde Solana üzerinden gerçekleştirebiliyor. Önümüzdeki yılın sonuna kadar Ethereum mevcut sorunlarını çözmeyi vaat ediyor, yani Solana için halen vakit var.

Cardano (ADA)

55 milyar dolarlık piyasa değeri ile SOL’un hemen arkasında, 2021’de olağanüstü bir yükseliş yaşayan Cardano yer alıyor.  Yıla 0,2 dolarda başlayan ADA fiyatı Eylül ayı başlarında Alonzo güncellemesiyle 3 dolara kadar ulaştı. Bugünlerde 1,3 doların altında fiyatlanan ADA, Ethereum katilleri arasına katıldı.

Ethereum’dan ayrılan Ethereum kurucu ortağı Charles Hoskinson uzun süredir Cardano’nun beyni ve Ethereum’a rakip olmak için akıllı sözleşme platformunu her geçen gün geliştiriyor. Daha fazla uygulamanın ekosistemde yer aldığını görüyoruz. Eğer Haskell alternatifi dillerin desteğini getirir ve ağdaki sorunları çözebilirlerse Cardano (ADA) 2022’nin yıldızları arasında yer alabilir.

Avalanche (AVAX)

Üçüncü alternatif, dikkat ettiyseniz üçünün de ortak özelliği “Ethereum killer” olmalarıdır. Çünkü Ethereum’un ciddi sorunları var ve insanlar aylarca bu problemlerin ortadan kalmasını oturup beklemek istemiyor. Eksikliği gören sektörün önde gelen isimleri de yıllardır kendi çözümlerini üretiyor. Öyle ki çok sayıda küçük Ethereum oluştu, bu süre zarfında hepsi kendi ekosistemlerini oluşturdu.

Ethereum (ETH) neden bu kadar ilgi görüyor ve pahalı? Çünkü inanılmaz derecede geliştirici desteği var, girişimciler ve geliştiriciler yıllarca blockchain tabanlı projelerini Ethereum üzerinde ürettiler. Çünkü pek fazla alternatifleri yoktu ve Ethereum birçok noktada onlara esneme payı sunuyordu. Ancak artık “akıllı sözleşmeler” konusunda alternatifler ciddi anlamda genişledi. Ethereum şimdilik yüksek maliyetleri sebebiyle yeni geliştiricileri ekosistemine daha az dahil edebiliyor.

Peki bu geliştiriciler nereye gidiyor? Elbette destek fonları, ucuz işlem ücretleri ve hızları sebebiyle Ethereum killer’lara yöneliyorlar. Avalanche (AVAX) bunlardan biri ve bugünlerde popülerliğini daha da artırıyor. Üstelik bir Türk tarafından başlatıldı ve kısa sürede ciddi yol aldı. Bu yılın başında her bir token sadece 3 dolardan alıcı buluyordu. Ancak yıl bitmeden en büyük 10 kripto para arasında yükseldi. Fiyatı tam 146 doları gördü ve bugünlerde 81 dolardan dolardan işlem görüyor.

Ethereum katilleri, ETH2 geçişine kadar halen avantajlılar. Eğer Ethereum planladığı PoS geçişini 2022 yılı bitmeden gerçekleştiremezse bunların çok daha fazla büyümesi bekleniyor. Ancak yıl bitmeden bunu yapsa bile Ethereum katilleri artık kendi ekosistemlerine sahip ve yok olmaya niyetleri yok.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar