Reklam

2019 Yılının En Büyük 5 Hack Olayı

2019 yılında her alanda olduğu gibi kripto para ekosisteminde de hack girişimleri oldu...
13:00
27 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

2019 yılında da diğer yıllarda olduğu gibi kripto para birimi endüstrisinde çeşitli hack saldırıları yaşandı ve bu saldırılar yüksek miktarda kayıplara sebep oldu. Bizde yıl sonuna yaklaşırken bu hack girişimlerinden en önemli beşini sizler için derledik:

2019 yılı başında Yeni Zelanda merkezli kripto para borsası Cryptopia’nın bir hack saldırısına uğradığı ortaya çıktı. Bu saldırı sonucunda borsa,  yaklaşık 2.44 milyon dolar değerinde Ethereum (ETH) ve 1.18 milyon dolar değerinde CENNZ token’ı kaybetti.

Yıl sonunun yaklaştığımız bu günlerde dahi borsa olayla ilgili teknik bir açıklama yapmadı. Yani hack girişiminin kimler tarafından yapıldığı gibi detay bilgiler bilinmiyor. Ayrıca Crytopia başarılı bir şekilde kayıpları telafi edemediği için şu anda başarısız borsalardan biri olarak kabul ediliyor.

  • Binance

2019 yılının belki de en çok şaşkına uğratan hack girişimi Binance borsasının uğradığı saldırıydı. Mayıs ayında gerçekleşen saldırı, kötü amaçlı yazılım ve kimlik avı saldırılarının bir kombinasyonunun sonucuydu ve bu saldırı Binance’ 7.000 BTC’ye mal oldu.

Binance’in büyük bir borsa olması sebebiyle, yöneticiler kolaylıkla bu saldırıyı telafi ederken kayıp yaşayan kullanıcılarının kayıplarını rahatlıkla karşılayabildi.

  • Bithumb

Güney Kore’deki en büyük kripto para borsası Bithumb da Mayıs 2019’da bir saldırıya uğradı. Bu hack girişiminde borsa 19 milyon dolar kayıp yaşamış oldu. Bithumb saldırı sonrasında yaptığı açıklamalarda saldırının içeriden biri tarafından gerçekleştiğini ifade etti. Bu da merkezi borsalara olan güvenin sorgulanmasına yol açtı.

  • Gatehub

Haziran 2019’da, kripto boğa koşusu doruğa ulaştığında, XRP Ledger cüzdan sağlayıcısı GateHub, XRP’de 10 milyon dolarlık bir saldırıya uğradığını açıkladı. Açıklamaya göre, saldırganlar bir şekilde cüzdanın API’sını hedefleyerek fonlara erişmeyi başardılar.

  • Coinbene

Coinbene kripto para borsası mart ayı sonlarında bir hack saldırısına uğradı.

Borsa, fonların gizemli bir şekilde sıcak cüzdanlardan kaybolduğunu fark etti ve kullanıcılar bu konuya büyük ilgi gösterdi. Ancak hack girişimi sonrasında borsanın kapanması ve bakıma girmesi kullanıcıların tedirginliğinin artmasına sebep oldu. Ama bu durumun bir hack girişimi sonrasında gerçekleştirilen standart bir bakım olduğu açıklandı.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar