X


Rusya Merkez Bankası Kendi Stablecoin’ini Test Ediyor!

Rusya kendi stablecoin'ini test etmeye başlıyor.
11:00
27 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para birimi ve Bitcoin (BTC) devrimi büyük bir aşama kat ederken, stablecoin olarak bilinen değeri başla varlıklara endeksli coin’ler de hızla yol kat etmeye devam ediyor. Tether (USDT) ile çok daha büyük bir kitleye ulaşan stablecoin teknolojisi, Rusya gibi büyük devletler tarafından bile kullanılmaya başlanacak gibi gözükmekte.

Rusya Merkez Bankası Stablecoin’i Geliyor

Rusya Merkez Bankası, gerçek varlıklara endeksli dijital para birimlerini test etmeye başlıyor ve bu kapsamda regülasyonları da kullanım arttıkça belirleyecek. Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina yakın zamanda yaptığı bir açıklamada, bankanın stratejisini de belirtti.

Sandbox olarak bilinen düzenleme yaklaşımı ile bunları regüle edeceklerinin altını çizen Elvira, kullanım devam ettikçe yeni kuralların koyulacağını açıkladı. Ürünün son hali halka sunulmadan önce bunun ne olduğunu ve ekonomiyi nasıl etkileyeceğini bilmeleri gerektiğini belirten yönetici, şu noktalara değindi:

”İlk olarak bunun bizim vatandaşlarımıza, işletmelerimize ne gibi faydaları olacağını bilmemiz gerekiyor. Örneğin, anlık ödeme sistemleri ile bir kıyaslama yapacak olursak dijital rublenin ciddi sonuçları olabilir ve bunlar finansal piyasaların, para yatırma akışının ve fon dağıtımının bozulmasına neden olabilir.”

Buna rağmen Rusya içerisinde son birkaç yılda kripto para birimlerine olan ilginin azaldığının da altını çizen merkez bankası yöneticisi, yine de bunun ciddi bir potansiyele sahip olduğunu ve ”hükümet dahil olmadan özel para sisteminin oluşturulmasının” adımlarının atılıyor olabileceğini belirtti. Rusya Merkez Bankası bu haberden de okunabileceği gibi bundan kısa bir süre önce ise kripto para ödemelerini yasaklayabileceği haberi ile gündeme gelmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar