X


2018 Yılının İlk Beş Ayında Bitcoin’in Dönüm Noktaları

15:00
30 Mayıs 2018
Okuma Süresi: 3 Dakika

2017 yılında Bitcoin ve Altcoinlerin inanılmaz performansına şahit olduk. Fakat 2018 yılında işler çoğu yatırımcının beklediği gibi gitmiyor. Açıkçası 2017 yılıyla kıyasladığımızda 2018 yılının ilk beş ayı kripto paralar için tam bir fiyasko oldu. Bu yazımızda 2018’in ilk beş ayını kripto paralar açısından değerlendireceğiz.

Bitcoin Nisan ayında yaklaşık %33 artış yaşadı

2018 yılıyla birlikte kripto paralarda büyük çapta düşüşler yaşandı. Neredeyse %50 düşüş yaşayan Bitcoin bir türlü tekrar zirveye ulaşamadı. Fakat Bitcoin 1 Nisan ve 1 Mayıs tarihleri arasında %33’lük bir artış yaşayarak 2018 yılının en iyi performansını gösterdi. Coinmarketcap verilerine göre Bitcoin 6926 dolardan 9244 dolar seviyesine yükseldi.

Wall Street ve Bitcoin

Wall Street’in Bitcoin’e ısınabileceği fikri, Mayıs ayı başında New York Borsasının Bitcoin işlemlerine izin vereceği yönündeki açıklamalarla daha da güçlendi. The New York Times’ın haberine göre Goldman Sachs 2018 yılının ikinci çeyreğinde Bitcoin’i işleme açabilir.

Bitcoin’de Kilometre Taşı: 17,000,000. Bitcoin Kazıldı

Blockchain.info verilerine göre Bitcoin 26 Nisan’da, 17 milyonuncu Bitcoin kazıldı. 16 milyonuncu Bitcoin iki yıl önce Kasım 2016’da kazılmıştı.

Bitcoin’de Dönüm Noktası: SegWit

Bitcoin’in SegWit’in yeni sürümüne geçişi 2018 yılının en önemli kilometre taşlarından bir tanesi oldu. SegWit, Bitcoin için ilk olarak geçtiğimiz yılın Ağustos ayında yayımlanmıştı. Şubat ayındaki güncelleme aynı zamanda Bitcoin ile gerçekleştirilen işlem yoğunluğunda gözle görülür bir rahatlama yaşanmasına neden oldu. Bitcoin’in 2017 yılının Aralık ayında 55 dolara ulaşan işlem ücreti bu güncellemeyle 2 doların da altına indi.

Hollanda Yargısından Bitcoin Kararı

Hollanda’da bir mahkeme taraflar arasındaki bir davada Bitcoin’i devredilebilir bir mülk olarak kabul etti. Mahkemenin bu kararı tüm dünyada örnek alınabilecek nitelikte.

Bitcoin’in Fiyatında Yaklaşık %50 Düşüş Gözlendi

Hazırladığımız dönüm noktalarının çoğu pozitif haberler içerse de 2018 yılı kripto paralar için pek iyi geçmedi. Ocak ayında 17,000 dolar seviyesine ulaşarak yeni bir rekora imza atan Bitcoin Nisan ayına kayda değer bir yükseliş gösteremedi. Hatta 6,500 dolara kadar geriledi.

UpBit’e yönelik soruşturma, FSA’nın borsalara yönelik katı tavrı sonrası Binance’in yeni ülke arayışları yangını daha da körükledi. Consensus 2018’in düşüşlere bir son vermesi bekleniyordu. Malesef olmadı. Consensus 2018 sonrası da Bitcoin ve diğer kripto paralar düşmeye devam etti. Fakat Tom Lee, Jack Dorsey, John McAfee gibi ünlü isimlerden Bitcoin hakkında olumlu yorumlar gelmeye devam ediyor. Tom Lee, katıldığı hemen hemen bütün TV programlarında Bitcoin’in 2018 yılı sonuna kadar 25,000 dolara ulaşacağı iddiasını tekrarlıyor.

Kripto paralarda Fiyat Manipülasyonu

Bildiğiniz üzere Bitcoin ve diğer kripto paralardaki anlık dalgalanmalar yatırımcıları oldukça kötü bir şekilde etkiliyor. ABD Adalet Bakanlığı ve Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticaret Komisyonu geçtiğimiz günlerde kripto paralardaki fiyat manipülasyonlarına karşı savaş başlattıklarını duyurdu.

Kripto Paralar Popüler Sosyal Medya Platformlarında Yasaklandı

Adı neredeyse internet kavramıyla özdeşleşmiş Google’ın liderliğinde popüler sosyal medya platformları Facebook, Twitter ve Snapchat kripto para reklamlarını yasaklamıştı. Bu yasaklar en çok ICO’ları etkiledi.

Mt. Gox Bitcoin’in Fiyatını Manipüle Ediyor

Mt. Gox bir zamanlar dünyanın en iyi kripto para borsası olarak gösteriliyordu. İflas sonrası yatırımcıların çalınan fonlarını ödemek için Mt. Gox’un başına getirilen kayyum yaptığı satışlarla Bitcoin’in ve dolaylı olarak diğer kripto paraların fiyatını manipüle etmeye devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
 • soner
  2 sene önce

  HESABIMA GİREMİYORUM NEDEN ŞİFRE YENİLE DİYE SAYFA GELİYO SONRADA HER GÜN GİRDİYİM BİLGİLER YALNIŞ DİYO BU NASIL İŞ

  6
  • Levent Kurt
   Levent Kurt
   2 sene önce

   Şu an doğru yere yazdığınızdan emin misiniz? Cointurk’te herhangi bir üyelik sistemi yoktur.

   6
 • Fatih
  2 sene önce

  Onay kodu neden alamiyorum?

  6
 • Fatih
  2 sene önce

  Giriş yapmam için istenilen şifre mesaj olarak neden gelmiyor, bu durum genel bi durummu?
  Bugun Sabah saat 09:00 dan buyana uğraşiyorum.

  12
 • yusuf bozkurt
  2 sene önce

  hesabımın sifresini unuttum unuttum butonuna giriş yaptım sifremi degiştirdim fakat telefona onay kodu gelmiyor bu yuzden hesaba giriş yapamıyorum bu konuda yardımcı olabılırmısınız

  12