reklamı kapat

Bitcoin ve Ethereum Artışa Doymuyor

4 Mayıs 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Dünyanın en değerli iki kripto para birimi Bitcoin ve Ethereum şu sıralar dur durak bilmiyor. Şu an itibariyle boğa sezonuna girdiğimizi söylemek için çok erken. Fakat toplam piyasa değeri 460 milyar dolara dayanmış durumda ve bu değerin mayıs ayında 500 milyar doları aşması bekleniyor.

Kripto para piyasasının en popüler ikinci para birimi Ethereum dün %5.5 artışla 720$ seviyesine ulaşmıştı. Bügün de artışına istikrarlı bir şekilde devam eden Ethereum şu anda %10’luk bir artışla 800$ seviyesinde işlem görüyor.

Ethereum gün içerisinde Bitcoin karşısında %6, dolar karşısında ise %11’den fazla artış yakaladı. Coinmarketcap verilerine göre 79,4 milyar dolar piyasa değerine sahip olan popüler kripto para biriminin 24 saat içerisinde 80 milyar dolar toplam değere ulaşacağı tahmin ediliyor.

Ethereum’un fiyatındaki bu artışa ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) aksine Ethereum’un menkul kıymet olmadığını iddia eden uzmanların etkili ettiği düşünülüyor.

Şu anda geniş ölçekli bir Blockchain girişiminin başkanlığını yapan Ethereum kurucularından Joseph Lubin Ethereum’un yasa ve yönetmeliklere uygun olup olmadığı hakkında durum değerlendirmesi yaptıklarını ifade etti.

ABD başta olmak üzere bir çok ülkede avukatlarla fazlaca zaman geçirdik. Mevcut tartışmalar bizi oldukça endişelendiriyor fakat Ethereum’un menkul kıymet olarak değerlendirilmesi söz konusu olamaz.

WanChain, Decentraland, Ontology, EOS, and Ziliqa gibi kripto para birimleri son dönemde dolar ve Bitcoin karşısında güçlü artışlar yaşadı. Bunun yanı sıra Ethereum’un menkul kıymet olarak kabul edilmeyeceği iddiaları yatırımcıların popüler kripto para birimine olan güvenini arttırdı. Uzmanlar Ethereum’un değerininin kısa vadede daha da artacağına inanıyor.

Bu haberin yazıldığı sırada Bitcoin de %4,6’lık bir artışla $9,722 seviyelerinde seyrediyor. Bitcoin’in son 24 saat içerisindeki hareketlerine bakacak olursak, kısa vadede $10,000 seviyesini aşması oldukça olası görünüyor. Fakat böyle artışların yaşanmasında piyasaya giren kurumsal yatırımcıları ve olumlu haberleri de göz ardı etmemeliyiz.

Nisan ayının başından itibaren kripto para piyasasının toplam hacmi neredeyse iki katına çıktı. Uzmanlar dijital çağın yeni para piyasasının boğa dönemine girdiğini iddia ediyor. Bundan bir hafta öncesinde kripto para piyasalarında günlük işlem hacmi 20 milyar dolarken, 4 Mayıs itibariyle bu rakam %50 artarak 30 milyar dolara ulaşmış durumda. Piyasadaki genel yükselişin kripto paralara olan talebi daha da arttırması bekleniyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
ETİKETLER