reklamı kapat

Bitcoin Düşüyor! Mt. Gox, Piyasaları Tekrar Kana Buladı

11 Mayıs 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Bir zamanlar dünyanın en iyi kripto para borsası olarak gösterilen Mt. Gox 2014 yılında yatırımcılara ait 500 milyon dolar değerinde 850,000 Bitcoin’i çaldırmıştı. İflas sonrası yatırımcıların çalınan fonlarını ödemek için Mt. Gox’un başına getirilen kayyum aksini iddia etse de kripto para piyasasını sık sık manipüle etmeye devam ediyor.

Öyle ki Mt. Gox’un 22 Aralık 2017 – 5 Şubat 2018 tarihleri arasında 400 milyon dolarlık Bitcoin ve Bitcoin Cash satması tesadüfen (!) piyasadaki sert düşüşlerle aynı döneme denk gelmişti. Bu satış sonrasında Bitcoin 20,000 dolar seviyelerinden 5,900 dolar seviyesine kadar geriledi.

Yatırımcılar Mt. Gox’un bir sonraki satışının, iflas duruşmasının gerçekleşeceği 18 Eylül’de yapılacağını tahmin ediyordu. Fakat öyle olmadı. 26 Nisan’da Mt. Gox soğuk cüzdanlarında bekletilen Bitcoin’ler satılmak üzere Kraken borsasına taşındı.

Dün sabah erken saaatlerde Mt. Gox soğuk cüzdanlarından 70 milyon dolar değerinde 8,200 adet Bitcoin’in taşınmasıyla yatırımcılarda ve piyasalarda endişe rüzgarları esmeye başladı. Dün akşam saatlerinde $9,350 seviyesinde işlem gören Bitcoin, bugün itibariyle 8,657 dolara geriledi. Mt. Gox iddiaları her zaman olduğu gibi sadece Bitcoin’i etkilemedi. Bitcoin’in düşüşü altcoin’ler için de domino etkisi yarattı. Deyim yerindeyse Mt. Gox kripto para piyasasını bir kez daha kana buladı.

Cryptoground.com verilerine göre soğuk cüzdanında hala 137,891 Bitcoin bulunan Mt. Gox’un 8,214 adet Bitcoin gönderdiği adresi buradan takip edebilirsiniz. Mt. Gox’un bakiyesinde ayrıca 137,891 adet Bitcoin Cash bulunuyor. Bitcoin’in fiyatındaki manipülasyonlar göz önünde alındığında, gelecekte Bitcoin Cash için de aynı durum yaşanabilir.

Kripto paralar ne zaman yükseliş trendine girecekmiş gibi gözükse kişi veya kurumlarca manipüle edilerek fiyatı düşürülmeye çalışılıyor. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Bitcoin bu durumun üstesinden gelebilecek mi?

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER