reklamı kapat

Huawei Telefonlarda Artık Bitcoin Cüzdan Uygulaması Yüklü Gelecek

11 Mayıs 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Bloomberg’in haberine göre Çinli telekomünikasyon devi Huawei bir ilke imza attı. BTC.com ile anlaşan Huawei’nin tüm yeni akıllı telefonlarında artık Bitcoin Cüzdan uygulaması da yüklü gelecek.

BTC.com’un İş Operasyonları Başkan Yardımcısı Alejandro de la Torre’ye göre Bitcoin cüzdanı Huawei’nin kendi uygulama marketi AppGallery’de de yayımlanacak. BTC.com’un Bitcoin cüzdanı dünyanın en büyük üçüncü cep telefonu üreticisi Huawei tarafından kullanıcılara sunulan ilk kripto para uygulaması olacak. Yeni cihazlarda yüklü olarak gelecek cüzdan uygulaması gelecek güncellemeyle eski cihazlara da yüklenebilecek.

Çin Hükümeti Google Play ve App Store gibi uygulama marketlerinde bazı kısımları engelleme kararı almıştı. Dolayısıyla Çin’deki kripto para yatırımcıları ihtiyaç duydukları uygulamalara erişmekte güçlük çekiyor. Çin Hükümeti kripto para borsalarını kapatıp ICO’ları yasaklasa da Çin’de hala birçok dijital para yatırımcısı bulunuyor. BTC.com İş Operasyonları Başkan Yardımcısı De la Torre konu hakkında şunları kaydetti:

Çin pazarına girmek bizim için harika bir fırsat. Son zamanlarda bankasız, temassız dijital ödemelerin kullanımı oldukça arttı. Dolayısıyla bu bize kripto paraları ödeme yöntemi olarak kullanmak için bir fırsat sunuyor.

Huawei ayrıca Mart ayında Blockchain teknolojisi tabanlı merkezsiz uygulamaları destekleyen bir akıllı telefon geliştirmeyi planladıklarını duyurmuştu. Huawei geçtiğimiz yıl %20 pazar payına sahip olduğu Çin’e 90,9 milyon ürün sevkiyatı gerçekleştirdi. Uluslararası pazar payı 2018’in ilk çeyreğinde %11,8’e ulaşan Huawei’nin Mobil Servisler Sorumlusu Jaime Gonzalo şu açıklamayı kaydetti:

Çin’deki lider konumumuzdan dolayı gelecekte mobil ödeme yöntemlerine kripto paraların entegre edilmesinde büyük bir artış yaşanacağını düşünüyoruz.

Huawei, işletmeler ve geliştiricilerin akıllı sözleşme geliştirebilmesi için yüksek performanslı bir Blockchain platformu geliştirmeye odaklanmıştı. Blockchain-as-a-service (BaaS) olarak adlandırılan projenin lansmanı geçtiğimiz Nisan ayında yapıldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.