reklamı kapat

Ripple’ın Akıbeti Ne Olacak?

11 Mayıs 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Ripple’ın ezber bozan ödeme yazılımı xRapid’in pilot uygulamasının sonuçları beklentileri karşıladı. Platformun pilot projesi kapsamında ABD ile Meksika arasında gerçekleştirilen bir havale işlemi başarıyla tamamlandı.

Test sürecinde işlemlerini xRapid’le yapan finansal kurumların mevcut ödeme sistemlerine kıyasla %40 ila %70 oranında daha karlı çıktıkları tespit edildi. Bu kurumların mevcut sisteminde aracılık eden komisyoncular bulunduğundan havale süreci hem masraflı hem de yavaş bir şekilde tamamlanıyor. Öte yandan yeni xRapid platformunda yapılan ortalama bir ödeme işlemi yaklaşık iki dakika sürdü. Platform iki dakikanın büyük bir kısmını gönderilen fonu aracı işlevi gören borsalarda ve yerel ödeme kanallarında işleme alırken geçirdi. Oysa ki Ripple platformunda gerçekleşen işlemlerin birkaç saniyede tamamlandığı biliniyor.

xRapid’le yapılan ödemenin piyasada ses getireceği aşikar. Zira standart bir işlem normal şartlar altında 2 ila 3 günde tamamlanıyor. Ancak xRapid sayesinde aynı işlem yalnızca 2 dakika içerisinde başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Buna göre xRapid sözü edilen işlemin tamamlanma süresini yüzde yüze yakın bir oranda azaltmayı başardı. Böylesi benzersiz niteliklere sahip bir yöntemin geleneksel finansal sistemde çığır açma potansiyelinin olduğunu; buna rağmen hak ettiği ilgiyi yeterince görmediğini söyleyebiliriz.

xRapid Ripple’ın piyasaya sürdüğü ve XRP’lerin ödeme yöntemi olarak kullanıldığı ilk uygulama. XRP’nin vadettiği likidite sayesinde komisyonculara olan ihtiyacın ortadan kaldırılması planlanıyor.

Bu son gelişmelerin ardından XRP’nin finansal kuruluşlar tarafından daha fazla tercih edilebilir bir ödeme yöntemi haline geldiğini söyleyebiliriz. Ancak piyasa verilerini göz önünde bulundurarak XRP’nin kendinden beklenen performansın altında seyrettiğini de ifade etmemiz gerekiyor. Öte yandan Ripple günün birinde herkesin ağzını açık bırakacak nitelikte bir performans da sergileyebilir. Takdiri siz değerli CoinTürk okurlarına bırakıyoruz.

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.