reklamı kapat

SegWit Yüksek İşlem Ücreti Sorununu Çözdü

16 Nisan 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Bitfinex ve Coinbase gibi iki büyük kripto para borsasının SegWit’i kullanmaya başlamasından sonra işlem ücretleri uygun hale geldi.

Bitfinex 20 Şubat 2018’de Bitcoin için SegWit desteğini devreye sokacağını duyurdu. Coinbase ise Bitfinex’in hemen ardından 23 Şubat tarihinde SegWit uyumluluk çalışmalarına başladığını ilan etti. Mart ayı başlarında her iki borsa da bütün altyapılarını değiştirerek başarılı bir şekilde SegWit yükseltmesini gerçekleştirdiler.

Kripto para yatırımcılarının işlem ücretlerini yüksek bulmaları SegWit güncellemesinin en temel nedenlerindendi. Ancak kripto para borsaları SegWit güncellemesi talebi artana kadar sorununun üzerine gitmemişti. SegWit cüzdanları kullanılmaya başladıktan sonra işlem ücretleri düştü ve  daha hızlı hale geldi. Bitfinex CTO’su Paolo Ardino:

‘’Saygıdeğer ve sadık müşterilerimiz için SegWit cüzdanlarını kullanıma açık. SegWit kullanılmaya başladığı anda büyük faydalar sağlayacak ve Bitcoin gelişiminde önemli bir yeri olacak. SegWit sayesinde işlem ücretleri, hızı ve ağ kapasitesi artmış oldu. Artık %20 daha az işlem ücreti alınacak.’’

Beklenildiği gibi SegWit yükseltmesi Bitcoin ağı ücretlerine oldukça olumlu yansıdı. Yılın başından bu yana bütün 2017 yılı boyunca alınandan daha az işlem ücreti alındı. Bununla bağlantılı olarak kripto para borsaları para çekme ücretlerinde de rekabete girmiş olabilirler. Örneğin Binance para çekme ücretinde %50 indirim yapacağını açıkladı, yani kullanıcılar 0.0005 BTC ödeyerek çekim yapabilecekler.

Kripto para işlem ücretleri 2017 yılı boyunca gündemdeydi. Bu tartışmalar sonucunda hard fork uygulanarak birçok yeni altcoin oluştu. En dikkat çeken hard fork’lardan bir tanesi ise Bitcoin Cash.

SegWit ve bir diğer geliştirme Lightning Network Bitcoin hard fork’ları ve diğer Bitcoin’e benzer kripto paralar için iyi haber olmayabilir. Bitcoin Cash işlem ücretleri şimdiden Bitcoin işlem ücretlerini geçmiş durumda. Bitcoin Cash geliştiricilerinin rekabet edebilmek için yeni çözümler bulması gerekiyor.  Diğer yandan bazılarına göre işlem ücretlerinin gerçek değeri Bitcoin fiyatına bağlı, dolayısıyla bütün zamanların en yüksek fiyatına ulaşmadan durum değerlendirmesinin kesin olarak yapılamayacağı öne sürülüyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.