X


2010 Yılından Sonra İlk: Gizemli Bitcoin (BTC) Transferi Herkesi Korkuttu

Gizemli 50 BTC'nin transfer amacı belli mi?
20:41
8 Kasım 2020

Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 15,5 milyon dolarlık bir değere sahip olan ancak bundan 10 yıl önce tamamen değersiz olan 50 BTC, gizemli bir şekilde yeniden harekete geçti. 2010 yılına ait bu fonların önemli bir kısmının Satoshi Nakamoto yani Bitcoin’in mucidi ile ilgili olduğu iddia ediliyor ve o tarihlerden kalan bu fonların hareket ettirilmesi her zaman panikle karşılanmakta.

2010 Yılından Gizemli Bitcoin İşlemi

Satoshi döneminden kalma cüzdandaki BTC’ler, 2010 yılından beri hiç hareket ettirilmese de dün ilk defa başka bir cüzdana transfer edildi. Bu fonları kimin hareket ettirdiği veya neden başka bir cüzdana aktarıldığı gibi soruların yanıtları hala yok. Ancak Satoshi dönemine ait BTC’lerin o tarihlerde tamamen önemsiz olduğu bilinen bir gerçek.

Bitcoin

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Satoshi Nakamoto 2008 yılında lider kripto para birimi Bitcoin’i tasarlayıp piyasaya sürdükten sonra 2010 yılında ortadan kaybolmuş ve kimse o tarihten beri kendisinden haber alamamıştı. Dün yapılan transferlerin amacı eğer kar satışı ise cüzdanın sahibinin yaklaşık olarak net 15 milyon dolar kazancı olduğu söylenebilir. O tarihlerde 1 BTC’nin değeri ya yoktu ya da bazı platformlarda 0,10 dolardan işlem görüyordu.

Aslında 2010 yılından yani Satoshi döneminden kalma BTC’lerin harekete geçme sıklığı son dönemde bir hayli arttı. Geçtiğimiz ay da 11,4 milyon dolar değerinde 50 BTC harekete geçirilmiş ve bunun da aynı şu anki transfer gibi 2010 yılından beri hareketsiz olan bir cüzdandan yapıdlığı tespit edilmişit.

2010 yılında kazım yapan veya BTC alan kişilerin Satoshi Nakamoto’yu tanıdığı veya en azından anonim kimlik üzerinden kendisi ile iletişime geçtiği biliniyor. Bu transfer şu an fiyat üzerinde herhangi bir olumsuz etki yaratmasa da 2020 yılında buna benzer bir olay yaşanmış ve herkes ellerindeki BTC‘leri satmaya başlamıştı.

Bu satışların sebebi, söz konusu cüzdanın direkt Satoshi Nakamoto’ya ait olduğunun iddia edilmesi olmuştu. Tabii ki iddia asılsız çıktı ancak sadece bu haber BTC fiyatında 500 dolarlık düşüşü beraberinde getirmişti ve o tarihten beri bunun gibi bütün BTC transferleri yatırımcıların üzerinde benzer bir korku yaratıyor. Aslında bunun şu an yaşanan Bitcoin FOMO‘su ile de ilgisi olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar