reklamı kapat

1,5 Milyar Dolarlık Bitcoin (BTC), Artık Ethereum Ağında

Ethereum ağındaki Bitcoin furyası son hız devam ediyor.
19:11
11 Ekim 2020

Ethereum (ETH) ağı tabanlı Bitcoin (BTC) modası son hız devam ediyor ve 11 Ekim tarihi itibariyle ETH ağındaki BTC’lerin toplam değeri 1,5 milyar dolar gibi inanılmaz bir seviyeye ulaştı. Bu aslında Ethereum’un toplam piyasa değerinin %3,6’sına denk gelmekte.

Peki Ethereum ağında nasıl Bitcoin oluşturulup kullanılabilmekte? Aslında bunun temel sebebi Wrapped Bitcoin veya renBTC gibi sentetik kripto paralar olarak biliniyor. 21 milyondan fazla Bitcoin üretmek mümkün olmasa ve bunlar sadece madencilik ile elde edilebilse de BTC fiyatına endeksli ETH ağı tabanlı yeni ve kopya BTC’ler piyasaya sürülebilmekte.

ETH Ağında Neden Bitcoin Var?

Dune Analytics tarafından paylaşılan verilere bakıldığında Wrapped Bitcoin’in Ethereum ağındaki BTC miktarının %73’ünü oluşturduğu görülüyor. Geri kalan miktarı ise renBTC oluşturmakta. İnsanların Ethereum ağında Bitcoin kullanmak istemesi ve buna yönelik talep oluşturmasının sebebi ise hem işlem ücretleri hem de ağ kolaylığı olarak biliniyor.

Birçok kullanıcı DeFi projeleri aracılığıyla BTC bazında kredi vermekte veya kredi almakta. Bu durum akıllı kontrat altyapısına sahip olan BTC ağında mümkün olmadığı için alternatif olarak ETH ağında sentetik BTC’ler üretilmekte. İlk başta çok az kişi tarafından kullanılan sentetik BTC‘ler şimdilerde 1,5 milyar dolarlık toplam piyasa değeri ile gerçek bir pazar haline dönüştü.


Wrapped Bitcoin gibi projelerin bir diğer avantajı da Ethereum ağının daha hızlı ve çoğunlukla daha az işlem ücretine sahip olması şeklinde biliniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.