X


Ödeme Devi Mastercard’tan, Kripto Para Hamlesi!

Dev finans şirketi Mastercard, kripto para birimleri entegrasyonu adına önemli bir ortaklığa imza atıyor.
17:19
25 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

CNBC’nin haberine göre dev finans şirketi Mastercard, yakında ödeme ağındaki binlerce banka ve işletme için kripto para birimlerini entegre edebileceğini duyurmaya hazırlanıyor.

Firma Yöneticilerinden Açıklama

Firma yöneticiler tarafından CNBC’ye verilen demece göre Mastercard, kripto para hizmet sağlayıcısı Bakkt ile ortaklık kuruyor. Mastercard’ın dijital ortaklıklardan sorumlu başkan yardımcısı Sherri Haymond, bir röportajında konuya açıklık getiriyor:

“Tüm ortaklarımıza kripto para hizmeti sunabilme imkanı tanımak istiyoruz. Bankalar, FinTech’ler veya işletmeler olsun tüm ortaklarımız, Bakkt platformu entegrasyonu sayesinde müşterilerine kripto para birimi hizmetleri sunabilecek.”

Kripto Para Kullanımının Yaygınlaşması Adına Önemli Bir Gelişme

Bu entegrasyon, başta ABD’de olmak üzere kripto kullanımında küresel çapta bir artış kaydedilmesi adına bir hayli önem teşkil ediyor. 20.000’den fazla finans kurumu ile ilişkisi olan Mastercard, Visa ile birlikte iki baskın küresel ödeme ağından birini oluşturuyor. Ayrıca şirkete göre, kullanımda güncel olarak 2,8 milyar adet Mastercard bulunuyor. Konuya ilişkin birçok uzman isim bu ortaklığı, kripto para ekosistemi adına oldukça önemli bir gelişme olarak değerlendiriyor.

Üstelik Bakkt CEO’su Gavin Michael’a göre bu ortaklık, bankalar için kripto cüzdanları ve kredi kartları sağlamanın yanı sıra, işletmelerin geleneksel puanlar yerine Bitcoin’de ödüller sunmaya başlayabileceği anlamına geliyor.

Kripto Varlıkların Artan Popülaritesi

Lider kripto para biriminin kaydettiği yüksek fiyat performansı ile birlikte 60.000 doların üzerine çıkması, kripto para ekosistemine olan ilgiyi önemli ölçüde arttırdı. Bu süreç içerisinde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ilk kez bir Bitcoin Vadeli ETF’ini onaylarken, birtakım çeşitli finansal kuruluşları da kripto para birimi hizmetleri başlatabileceğini duyurdu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar