X

1 Dolarlık Bitcoin (BTC) İşlemi İçin 82.000 Dolar Ödedi!

82.000 dolarlık Bitcoin işlem ücreti şüphe çekti.
15:22
20 Aralık 2020

Oldukça şanssız bir Bitcoin (BTC) yatırımcısı, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla yaklaşık 82.000 dolar değerinde 3,49 BTC’yi sadece 1,18 dolarlık bir işlem için ödedi ve kaybetti. İşlemi onaylayan madencilik devlerinden BTC.com’un ise bunu anında kabul ettiği görülüyor.

Bitcoin Madencilik Havuzu 82.000 Dolar Aldı

Dünyanın en büyük madencilik havuzlarından olan BTC.com için bu miktar çok büyük olmasa da kullanıcının 1 dolar için 82.000 dolar kaybetmesi kesinlikle büyük bir darbe. Bu transfer aslında bir şüpheyi de beraberinde getirdi. Bazı kullanıcılar ilgili transferin kara para aklamak için yapılmış olabileceğini düşünüyor.

Bir Reddit kullanıcısı, bu işlem ücretlerinin kabul edilmesi durumunda kazara bile olması bunun gelir olarak gösterilebileceğini belirtti. Birisinin 83.000 dolarlık işlem hatası yapması ise kulağa hiç mantıklı ve olası gelmiyor. Hiçbir işlem açıklaması olmadan böyle bir şeyin yapılması ise şüpheleri arttırıyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Daha Önce Bitcoin İadesi Yapılmıştı

Daha önce de buna benzer birçok olay yaşanmıştı. Ancak daha önce olan olaylarda madencilik havuzlarının bu yüklü miktarları iade edildiği de görüldü. Örnek olarak 2017 yılının Mart ayında yaşanan olay gösterilebilir. 2,5 BTC işlem ücreti ödeyen kişi, Bitmain’in madencilik havuzu Antpool’dan iade almayı başardı.

Bitcoin işlem ücretlerinin özellikle BTC fiyatının 24.000 dolara kadar çıkmasından sonra ciddi bir artış yaşadığı görülüyor. Ortalama BTC işlem ücreti 18 Kasım tarihinde 11 dolara kadar yükseldi ve 5 Kasım tarihinden beri görülen en yüksek seviyeye ulaşıldı.

Bitcoin hafıza havuzunun yani onaylanmayan işlemlerin ise 143.150’ye kadar çıktığı görülüyor. Düşük işlem ücretine sahip bazı işlemler ise direkt olarak reddediliyor. Kullanıcı bu sebeple yüklü bir işlem ücreti girmeye çalışırken birkaç sıfırı fazla atmış olabilir.

BTC Ağı Tıkandı

Bitcoin ağında yaşanan bu tıkanmanın geçmesi ise Bitcoin fiyatının düşmesi ile mümkün olabilir. Bitcoin fiyatı 24.100 dolara kadar yükseldikten sonra hafıza havuzu inanılmaz bir şekilde dolsa da bunun gerilemesi bekleniyor. Ancak ağ bu durumdayken 80.000 dolarlık hataların haricinde yüklü işlem ücretleri ödendiğine tanıklık edebiliriz.

Ethereum ağı da Bitcoin ağı gibi şu sıralar ciddi bir tıkanıklık yaşıyor. DeFi projelerinde işlem yapmak için yaklaşık 50 dolara yakın ücretler ödendiği görülüyor. Ethereum ağında da daha önce şüpheli işlem ücretleri görülmüştü.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar