X

1 Buçuk Yıllık Beklenti Son Erdi: JPM Coin Kullanımda!

JP Morgan Chase’in kripto para birimi JPM coin kullanımda.
19:18
27 Ekim 2020

İlk açıklanmasının ardından bir buçuk yıl geçtikten sonra, JPM Coin şu anda kullanımda ve büyük bir uluslararası teknoloji firması tarafından 24 saattir sınır ötesi ödemeler için kullanılıyor.

JPM Coin Kullanılmaya Başladı

27 Ekim tarihli bir rapora göre JPM Coin, kripto para teknolojisinin verimliliği artırdığına ve maliyetleri düşürdüğüne dair gerçek bir kanıt oldu. Böylece dünyanın en büyük bankalarından olan JP Morgan Chase’in de kripto para birimlerine olan inancı artmış oldu. Son açıklamalara göre, daha fazla ticari müşterinin JPM coin’i kullanmak için kaydolacağı beklentisiyle, JPMorgan dijital para birimi ve blok zinciri çalışmasına adanmış özel bir işletme yarattı.

“Onyx” olarak adlandırılan yeni iş birimi 100’den fazla personele sahip ve CEO olarak Umar Farooq tarafından yönetiliyor. JPMorgan’ın küresel toptan ödemeler başkanı Takis Georgakopoulos konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Araştırma ve geliştirmeden gerçek bir iş haline gelebilecek bir şeye geçiyoruz. Ticarileştirme dönemine geçiyoruz.

JP Morgan’ın Kripto Adımları

Büyük banka 2017’den beri 400’den fazla katılımcı banka ve şirketi içeren Blockchain tabanlı bir Bankalararası Bilgi Ağı’nın pilot uygulamasını yapıyor. JPMorgan, artık Liink olarak yeniden markalanan ağın, sınır ötesi toptan ödemelerdeki ilgili bankaların karmaşık etkileşimleri için önemli verimlilik tasarrufu sağlayabileceğine inanıyor. JPMorgan, 100’den fazla farklı ülkede, günlük 6 trilyon doların üzerinde sınır ötesi toptan ödeme akışlarını hesaba katıyor.

Banka ayrıca, “yüzlerce ve milyonlarca” kağıt çekleri işlemek için mevcut, modası geçmiş sistemi yenilemek için Blockchain’i kullanıyor. Blok zinciri ve dijitalleştirme, güvenli bir şekilde bu alışverişin fiziksel yönlerini tamamen ortadan kaldırabilir.

Son olarak JPMorgan, küresel merkez bankaları için yeni ödeme sistemi ve gelişen merkez bankası dijital para birimleri için blok zincirine güveniyor. Georgakopoulos, Çin ve Singapur’a işaret ederek, CBDC‘nin benimsenme olasılığının “çok yüksek” olduğuna dair güvenini ifade etti.

Bunlara ek olarak yaklaşık olarak iki yıl önce yapılan açıklamalarda, JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon, şirketin yeni kripto para birimi JPM Coin’in bir gün mutlaka tüketiciler tarafından kullanılacağını dile getirmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar