Yüzde 261 Arttı! Bu Altcoin İçin Ralli Devam Edecek Mi?

Haftalık kazançlar yüzde 260'ı aştı son zamanlarda ise toplam yüzde 2600'den fazla değer kazandı. Peki bundan sonra?
12:30
14 Ağustos 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Çok kısa süre içinde yüzde 261 arttı aylık performansı ise çok daha iyiydi. Peki popüler altcoin için artık düşüş başlıyor mu? Temmuz ayından bu yana piyasalarda devam eden toparlanma birçok yatırımcının risk iştahını artırdı. Sadece 1 haftada %260’ı aşan ralliler ve daha birçok fırsat gördük. Peki yatırımcıları neler bekliyor?

Celsius (CEL)

Yazı hazırlandığı sırada yaklaşık 3,8 dolardan alıcı bulan CEL token son 24 saatte 4,23 dolara kadar tırmandı. Celsius para çekme işlemlerini askıya aldığında fiyat 0,15 dolar seviyelerine kadar düşmüştü. Bugüne kadar devam eden toparlanmada fiyat tam 26 kat arttı. CEL’in fiyat tablosuna bakarsanız, muhtemelen boğa rallisinden önce bazı tokenlerini satın almış olmayı dileyeceksiniz. Aslında, bu haftaki parabolik koşusu, piyasanın en büyük 100 kriptosundan daha iyi performans gösterdiğini söylüyor. CEL, grafiklerde aylık en yüksek 4,23 dolara ulaşmak için %261 kadar yükseldi. Ralli, onu Ocak 2022 fiyat seviyelerine geri itecek kadar güçlüydü.

CEL’in bu hafta gerçekleştirdiği ralli gibi bir ralliyi, özellikle etrafındaki tartışmalar göz önüne alındığında, normalde büyük bir geri çekilme izlerdi. Ancak durum böyle olmadı. Celsius kurucusunun varlıklarını satmaya başlaması, şirketin halen iflas sürecinde olması ve daha birçok olumsuzluk onun büyük bir düşüş yaşamasına neden olabilirdi. Peki neden böyle olmadı?

Celsius (CEL) Neden Yükseliyor?

İflas sürecinde olan ve ciddi miktarda nakit açığı bulunan Celsius’un yerel tokeni CEL enteresan bir büyüme yaşadı. Haziran ayında birçok yatırımcı fiyatını sıfıra gideceğini düşünüyordu. CEL’in neden toplandığını tam olarak anlamak için birkaç hafta öncesine gitmek gerekir. Yerel ağı Celsius, Mayıs ve haziran aylarında meydana gelen çöküş sebebiyle büyük kayıplar yaşadı. Kaos ve panik aşırı satışları tetikleyerek fiyatın 0,15 dolar seviyesine kadar çakılmasına neden oldu. Fakat büyük yatırımcılar (belki de birkaçı Celsius şirketiyle bağlantılıdır) korkuyu satın aldı. Terra (LUNA) çöküşünde korkuyu satın almak çok daha korkunç sonuçlar doğurmuştu ancak bu sefer öyle olmadı.

Celsius’un kısa süreli sıkışması, 2021’deki Gamestop’u andırıyor. Balinalar ve perakende yatırımcılar, çökmesi beklenen bir varlığı satın alarak açığa satış yapanları bu süreçte tuzağa düşürüyor. Short pozisyonların tasfiyesi fiyatı yukarı çektiği için %26000’den fazla bir büyüme gördük.

CEL‘in Ortalama Dolar Yatırım Yaşı metriği, likiditenin çoğunun 7 Ağustos’tan itibaren akmaya başladığını doğruladı. Merakla, bu, MVRV oranının önemli ölçüde düştüğü aynı zamandaydı.

Gerçekleşen değer, erken girişleri konumlarından çıkmaya ikna edecek kadar zaten yüksek. CEL’in piyasa değeri son 7 günde 600 milyon dolardan fazla arttı. Fakat yatırımcıların dikkatli olması gerekiyor. İflas sürecinin nasıl sonuçlanacağı, Celsius hazinelerindeki CEL tokenlerin mağdurlara dağıtılması için nasıl satılacağı ve daha birçok belirsizlik var. Bu seviyelerden 0,15 dolara kadar yeniden bir düşüş yaşanması sürpriz olmayacaktır. Teknik ve temel tarafta fiyatı destekleyen hiçbir şey yok ve bu ralli tamamen spekülasyon ürünü. Fiyat buradan ne kadar yükselirse yükselsin günün sonunda büyük bir satışla karşılaşması bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar