Yeni Squid Game (SQUID) Dolandırıcıları! DeFi Altcoinlerini ve Endüstriyi Bekleyen Tehlike!

Bugün dolandırıcılar yeniden sahneye çıktı! Para kaybetmemek için okuyun.
20:37
31 Aralık 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para ekosistemi genişledikçe oluşan riskler de daha komplike hale geliyor. Örneğin eskiden cüzdanınız çalınır, şifreniz ele geçirilir ve hesaplarınız boşaltılırdı. Halen bu tarz sorunlar var ancak dolandırıcılar profesyonelleşiyor. Önceden sadece basit kilitleri açan hırsızlar artık banka kasalarını patır hale geldi. Blockchain teknolojisinin ilerlemesi endüstri için daha büyük tehditler de doğuruyor.

Airdrop Kültürü DeFi Ekosistemini Tehdit Ediyor

EtherWrapped yaklaşık 9 saat önce sosyal medya üzerinde ciddi bir hareketlilik oluşturdu. OpenSea kullanıcıları için dağıtılan tokeni duymayanınız yoktur. Bir proje reklamını yapabilmek için iyi bir yöntem buldu ve işlem hacmine vs göre OpenSea kullanıcılarına kendi tokenini dağıttı. On binlerce dolar alan NFT meraklıları da oldu ve sonrasında proje FTX borsasında hızla listelendi. Buraya kadar bir sorun yok, problem şu ki dolandırıcılar bu fikre bayıldı.

EtherWrapped için Web sitesi açıldı, kullanıcıların MetaMask cüzdanındaki nicel katılım istatistiklerine veya daha basit bir ifadeyle, diğer verilerin yanı sıra işlem sayılarına, işlem hacmine ve gaz ücretlerine dayalı olarak YEAR tokenlerini airdropla dağıtma planını ayrıntılı olarak açıkladı.

EtherScan üzerinde yapılan doğrulamanın ardından, alandaki bir dizi saygın geliştirici ve mühendislik uzmanı akıllı sözleşmenin kodlamasını değerlendirdi. Meows.eth, bu tarafların “burnMechanism adlı bir işlevin varlığını” gördüğünü, ancak bunun görünüşte amatör olan geliştiricinin zararsız bir hatası olduğu sonucuna vardığını kaydetti. Ancak, herkes tarafından bilinmemekle birlikte, sözleşmenin yaratıcısı, kısa bir süre sonra “revokeOwnership” işlevini yönetmek için bu kusuru kötü niyetle yerleştirdi, mülkiyeti kendilerine atadı ve ardından kullanıcıların varlığı yalnızca satın alabilecekleri, satamayacakları bir tuzağa dönüştürdü.

Yeni Squid Game Dolandırıcılar

Squid Game adına basılan tokenlerin nasıl fiyatının arttığını hatırlıyor musunuz? Sadece alıp, satış yapılamayan bir token olduğu için insanlar milyonlarca dolar zarar etti. EtherWrapped dolandırıcıları da benzer bir şey yaptı. Sonuç olarak, cüzdanlarını bağlamış ve airdrop kazananmış yatırımcılar varlıklarının değerinin arttığına tanık oldular ve bu nedenle, kaybetme korkusunun (FOMO) çekici eğilimi ile Uniswap V2 pazarında daha fazla satın almaya teşvik edildiler.

EtherScan‘e göre, kötü niyetli varlık, dolandırıcılıktan 59.7 Ethereum (ETH) çekebildi, bu da mevcut fiyatlarla 225.000 dolara eşdeğer. Buna ek olarak, Uniswap V2 sözleşmesi günlük işlem hacminde 6,8 milyon dolar kaydetti. DeFi‘nin 139 milyar dolarlık kilitli toplam değeri (TVL) bağlamında çok büyük bir miktar olmasa da olay, Web 3.0 cüzdanlarını bağlamadan önce yeni oluşturulan akıllı sözleşmelerin orijinalliğini ve sözleşmeye dayalı titizliğini gözden geçirmenin ve doğrulamanın kritik önemini vurguluyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar