reklamı kapat

Yatırım Yaparken “Garantili Geri Dönüş Vaatlerine” Dikkat Edilmeli

Kripto para alanı henüz çok yeni olduğu için ve düzenlemeler henüz net olmadığı için yatırım yaparken iki kat dikkatli olmak gerekiyor…
8 Ocak 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu uzun süredir yatırımcı dolandırıcılığı konusunda potansiyel kripto para yatırımcılarını bilgilendirmek için çaba sarf ediyor.

Komisyon “kırmızı bayraklar” olarak adlandırdığı ve yatırımcıları dolandırıcılıklardan koruyabilecek bazı noktalar konusunda sürekli uyarılar yapıyor. “Kırmızı bayrak” noktaları arasında da en çok dikkat çeken “garantili geri dönüş vaatleri” oluyor.

Hong Kongda yayımlanan yeni bir rapor yatırımcıların neden “garantili geri dönüş vaatlerinden” uzak durmaları gerektiğini gözler önüne seriyor. Üstelik rapora göre, bu vaatler daha önce Bitcoin milyarderi olmuş uzmanlardan gelse bile yatırım yapmadan önce çok iyi araştırmak gerekiyor.

Hong Konglu yatırımcıları dolandırmakla suçlanan Bitcoin milyarderi

Hong Konglu kripto para yatırımcısı olarak bilinen Wong Ching-kit son zamanlarda oldukça zor günler yaşıyor. Çünkü bölgedeki yatırımcılar kripto milyonerinin kendilerini madencilik yatırımı yoluyla 3 milyon Hong Kong Doları (HKD) değerinde dolandırdığını iddia ediyor.

Dört yatırımcı Wong’dan, her biri 20.000 HKD’dan 1 milyon HKD’a kadar çıkan tam geri ödeme talep ediyor. Bunun yanında polis Wong ile beraber on kişinin daha aynı şekilde 940.000 HKD değerinde dolandırıcılık yaptığını iddia ediyor.

Zarar gören yatırımcılar Wong’un onlara, Filecoin adlı bir kripto paranın madenciliği için tasarlanmış özel bir donanım sattığını ifade ediyor. Ayrıca yatırımcılara üç ay içinde yaptıkları yatırımlardan kar elde edecekleri sözünün verildiği de iddialar arasında yer alıyor.

Bu söze güvenerek yatırım yapanlar, kazançlarını geri almaya çalışırken Wong tarafından oyalandıklarını ve farklı mazeretlerle sürenin uzatıldığını belirtiyor. Wong ise iddialara Facebook üzerinden, “Para kazandıklarında teşekkür etmiyorlar ama para kaybettiklerinde bunun adına dolandırıcılık diyorlar” yorumuyla yanıt verdi.

Belirtilen “kırmızı bayrak” noktalarına daha dikkatli yaklaşılmalı

Yatırımcıların neden Wong’a inandığına gelirsek… Wong 24 yaşında kripto para yatırımı yaparak milyoner oldu. Bunu duyurmak için de “Mr. Coin” ya da “Coin Young Master” gibi takma adlar kullandı. Sonrasında da oldukça meşhur oldu.

Bu olaya baktığımızda, daha çok yeni olan kripto para alanında herhangi bir yatırım yaparken çok iyi araştırmanın gerekliliğini bir kez daha görüyoruz. Özellikle uyarıların yapıldığı alanlarda belki de bir değil iki kere araştırma yapmak gerekiyor. Çünkü insanlar şans eseri kolay para kazananları gördüklerinde aynı şeyin kendileri için de geçerli olduğunu düşünüyor. Eğer yatırım konusunda yeniyseniz en çok yapılan hatalara buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

CoinTürk olarak her zaman değindiğimiz gibi yatırım yapacaksınız kendi araştırmanızı kendiniz yapmanız risk seviyesini en aza indirebilir…

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.