X

XRP, Ripple’ın Ortaklıklarının Etkisini Daha Yeni Görüyor

Ripple uzun zamandır büyük ortaklıklar kuruyor. Bunun XRP’ye ne zaman yansıyacağı ise gerçek bir merak konusuydu…
13:00
16 Mayıs 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ripple 2018 yılından bu yana büyük finansal kurumlarla dikkate değer anlaşmalar yapıyor ve muazzam ortaklıklar kuruyor. Her ortaklık haberinden sonra, “Acaba bu ortaklık XRP fiyatını etkiler mi?” sorusu soruluyor. Nihayet XRP bu ortaklıkların etkisini görmeye başladı.

Ripple fiyatı yalnızca beş günde yaklaşık olarak %40’lık bir artış sergileyerek değerini 0,43 dolar seviyesine kadar taşımayı başardı. İlk olarak 11 Mayıs’ta tırmanmaya başlaya XRP değeri, 14 Mayıs’ta sergilediği %22’lik artışlar adeta günün kazandıranı olmuştu. Eğer 2018’in çoğunda ve 2019’un başından bu yana fiyatın 0.30 dolar seviyesinde olduğu göz önünde bulundurulsa bu artışın gerçekten büyük bir başarı olduğunu rahatlıkla dile getirebiliriz.

XRP Yeniden Sahnede

XRP fiyatı oldukça düşük seviyelerde seyrederken Ripple, dünyadaki en etkin finansal kurumlarla çalışmalar yapmakla, ortaklıklar kurmakla ve anlaşmalar imzalamakla meşguldü. Ripple, Blockchain tabanlı küresel ödeme ağı RippleNet’in ortaklıklar kurmasını sağlamak ve ortalığa vardığı kurumları sınır ötesi ödemelerde XRP destekli xRapid teknolojisini kullanmaya ikna etmek için XRP’nin ilgi odağı olmadığı zamanlardan faydalandı. Dahası Ripple bu ikna çabalarında başarılı da oldu. Ripple şu anda aktif olarak XRP kullanan 10 aktif kurumlar ortaklık içinde… Geleneksel ödeme yöntemleriyle karşılaştırıldığında bu kurumların hemen hemen %40 ile %70 oranında işlem hızından tasarruf ettikleri ifade ediliyor.

Ayrıca Dünya Bankası da Dağıtık Defter Teknolojileri (DLT) hakkında yayımladığı raporda xRapid’i överek sınır ötesi ödemelerde Ripple’ın kat ettiği yolun büyük olduğunun altını çiziyor.

Kripto Para Benimsenmesi

Öte yandan Ripple’ın, RippleNet kullanan 200’den fazla kurumsal müşteriyle de ortaklığı bulunuyor. Bu ortakların çoğu xCurrent teknolojisi sayesinde sınır ötesi ödeme işlemlerinde büyük kolaylıklar yaşadıklarını ifade ediyor. Bunların yanında Uluslararası Para Fonu (IMF), Ripple ile çalışan belki de en büyük kurumlardan biri.

Aslında bu adımlar düşünülenden daha büyük gelişmeler. Çünkü bu sayede XRP’nin dolayısıyla kripto paraların kurumsal şirketler tarafından kullanımı daha kolay yaygınlaşıyor.

Ripple uzun zamandır geleneksel ödeme sistemlerinde alternatif olarak kendi ödeme sistemlerini büyük şirketlere ve finansal kurumlara tanıtıyor. Tanıtımlarında başarılı da oluyor. Nihayet Ripple’ın kripto parası XRP de artık bundan nasibini alıyor…

Kaynak: Investinblockchain

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar