X


Wright’ın 8 milyar Dolar Değerinde Bitcoin’i Olabilir

Eğer Wright özel anahtarlarına ulaşabilirse çok büyük miktarda bir Bitcoin’in sahibi olabilir...
14:00
31 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

1 Ocak 2020’de bir milyondan fazla Bitcoin‘e erişmek için gereken özel anahtarları ortaya çıkarması beklenen Craig Wright ve Kleiman arasındaki hukuk davası hakkındaki tartışmalar devam ediyor. Eğer Wright bu anahtarları ortaya çıkarırsa piyasada nasıl bir etkisi olabileceği de tartışılıyor.

Wright ve Kleinman Davası

Craig Wright, eski iş ortağı David Kleiman‘ın mülkiyetine karşı da dahil olmak üzere, kripto para birimi alanında birkaç yasal savaş verdi. İddiaya göre, iki ortak madencilik ile yıllar önce bir milyondan fazla Bitcoin çıkardı. David’in ölümünden sonra, kardeşi Ira Kleiman Wright’ı paylarını çalmakla suçladı.

Daha önce, Kleiman ailesi ABD mahkemesinde görülen davayı kazandı ve Hakim Bruce Reinhart Wright’a bugün yaklaşık 4 milyar dolar değerinde olan Bitcoin’lerin yarısını teslim etmesini emretti. Buna karşılık Wright, kripto paraların Seyşeller merkezli bir fon olan Tulip Trust‘ta kilitlendiğini ve tutulduğunu, dolayısıyla bunlara erişmenin hiçbir yolu olmadığını savundu.

Ancak yarın yani 1 Ocak 2020’de Wright’ın özel anahtarları teslim alması bekleniyor. Bu da yaklaşık olarak 1.1 milyon adet yani günümüz değeriyle 8 milyar dolarlık Bitcoin’e sahip olacağı anlamına geliyor. Eğer Wright bahsi geçen Bitcoin’leri elinden çıkarmak isterse bu durum piyasada çok ciddi etkiler yaratabilir.

Piyasalara Etkisi

Öte yandan Bloomberg geçtiğimiz günlerde Wright’ın “anahtarların geleceğinden emin olamadığını” ifade ederek onlarla temasa geçtiğini dile getirdiğini belirtti. Ayrıca Wright o dönemde yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Bazı insanlar şüphelendiği veya istediği için ailemin BTC’sini satmayı düşünmüyorum, çünkü bu sektördeki birçok kişiye zarar verebilir.

Bunun yanında bilindiği gibi Wright, Satoshi Nakamoto olduğunu iddia ettiği ve bir türlü bunu ispatlayamadığı için kripto para ekosisteminin güvenilmez isimlerinden biri olarak tanınıyor…

Kaynak: Cryptopotato

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar