Western Union Bitcoin için kolay bir hedef mi?

14:14
25 Kasım 2014
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Kripto paralar, dünya çapında para gönderim hizmeti veren Western Union şirketini tahtından indirebilecek mi?

Kripto paraların kolay kullanımı ve gönderim ücretlerinin diğerlerine kıyasla düşük olması, Western Union gibi şirketleri hedef tahtasına koyuyor.

Son günlerde sosyal medyada dolaşan aşağıdaki resim şirket sahiplerini zora sokmuş olabilir.

Resmin aslı, sol tarafta bulunan firmanın kendi reklamına dayanıyor, sağdakinde ise Bitcoin’in devrim niteliğindeki özellikleri sunuluyor.

Western Union reklamında, yalnızca ABD içerisindeki transferler için geçerli, 50 dolarlık bir gönderim karşılığında 5 dolar ücret alacağından sanki bir lütufmuşcasına bahsediliyor.

Diğer resim olan Bitcoin ile gönderimde ise, gezegen üzerindeki herhangi bir yerden, 0.01 dolar transfer ücreti karşılığında, alt veya üst sınır olmaksızın istenilen miktarın gönderilebileceği vurgulanıyor. Başka bir ifadeyle, gerçekte mümkün olmamakla birlikte, teorik olarak, eğer tüm Bitcoin’ler bir kişide olsaydı ve değeri buna rağmen bugünün kuruyla hesaplansaydı, Bitcoin’in piyasa değeri olan yaklaşık 5 milyar dolar 0.01 cent karşılığında transfer edilebilecekti. Tabii ki bu gerçekleşme ihtimali olmayan transfer sistemin anlaşılması bakımından verdiğimiz sıra dışı bir örnek.

Sonuç olarak, Bitcoin ve kripto paraların geleneksel sistemlere karşı bir çok özelliği ve kullanım avantajı, Western Union gibi şirketleri yakın gelecekte daha da zorlayabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar