reklamı kapat
  • BTC  :  44.070,13 ₺
  • ETH  :  3.596,99 ₺
  • BCH  :  5.802,41 ₺
  • XRP  :  4,33 ₺
  • BTC 44.070,13 ₺
  • ETH 3.596,99 ₺
  • BCH 5.802,41 ₺

Vladimir Putin: Kripto Paralar Ciddi Riskler Doğuruyor

11 Ekim 2017
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçtiğimiz gün yapılan bir toplantıda kripto paraların dolandırıcılık ve para aklamayla ilgili önemli riskler doğurduğunu ifade etti.

Rus haber ajansı Tass’a göre Putin, kripto para ve finansal teknoloji konularına yönelik yapılan toplantı esnasında bu ifadelere yer verdi. Putin toplantıda, Rusya’nın bu konuyla ilgili düzenleme yaparken uluslararası örnekleri göz önünde bulundurması gerektiğini belirterek kripto para işlemleri ile ilgili yeni kurallara desteğini resmi bir şekilde dile getirdi.

Aslına bakılırsa bu toplantı, Putin’in konuyla ilgili şimdiye kadar yaptığı yorumların en etraflıca olanlarını yansıtıyor. Putin kripto paralarla ilgili ilk kez 2015 yılında konuşmuştu. Bu konuşmasında “kripto paraların yaygın kullanımıyla ilgili ciddi temel sorunlar” olduğuna işaret etmişti. Putin yeni açıklamalarında 2015 yılındaki ifadelerini yansıtırken teknolojinin yükselen profiline de dikkatleri çekti.

Putin şu ifadeleri kaydetti:

“Sanal ya da kripto paralar giderek popüler hale geliyor ya da çoktan geldi. Ayrıca bu paralar belirli ülkelerde gerçek bir ödeme aracı ve yatırım değeri olarak itibar görüyor. Ancak aynı zamanda kripto para kullanımı ciddi riskler içeriyor.”

Yönetmelik konusunda ise Putin, kullanıcıları koruyacak ve yeni finansal ürünlerin gelişimine olanak sağlayacak düzenlemeleri desteklediğini bildirdi.

Putin şunları ifadelerine ekledi:

“Uluslarası deneyimleri dikkate alan ve küresel sistemle ilişki kurmamızı mümkün kılan bir düzenleyici sistem geliştirmeliyiz. Vatandaşlarımızın, işletmelerin ve devletin çıkarlarını koruyan ve yenilikçi finansal araçlarla çalışmaya yasal güvence getiren bir sistem.”

Putin’in açıklamalarının, Rusya Merkez Bankası’ndaki üst düzey birinin yaptığı halka açık açıklamadan sonra geldiği biliniyor. Bu açıklamaya göre Merkez Bankası, ülkede kripto para komisyonculuğu yapan dış kaynaklı bir siteye erişimi engellemek için verilen çabaları destekliyor. Kaynağa göre Rus Merkez Bankası temsilcileri Putin ile yapılan toplantıda da bulundular.

Kaynak: Coindesk

loading...