X


Veriler Ne Söylüyor: Kripto Para Piyasasında Davranış Analizi Ne Durumda?

Kripto para piyasasında yaşanan düşüşlere rağmen yatırımcıların düşüşleri satın alma fırsatı olarak değerlendirdiği görülüyor.
17:23
7 Ocak 2022

Elde edilen son bilgilere göre son 7 gün içinde sosyal medyada kripto para birimleri ile ilgili en çok kullanılan üç terim “dip”, “buy” ve “FED” oldu. Ayrıca Aslı günü keskin bir artış yaşanmasına rağmen “sell” terimi ilk ondaki yerini kaybetmiş görünüyor.

Yatırımcılar Fırsat Mı Görüyor?

Kripto piyasası veri toplayıcı Santiment’e göre, Meta’dan Telegram’a ve Twitter’a kadar sosyal medya kullanıcıları kripto para birimleri 3 terimi çok kullandı. “Dip” terimi en çok kullanılan ilk terim olurken “Buy” üçüncü sırada ve “FED” altıncı sırada yer alıyor.

Bilindiği gibi “dip”, kripto para birimlerinde dip fiyatın görüldüğü ve bu noktada sonra yukarı yönlü hamlelerin olabileceği konusunda kullanılıyor. ayrıca “buy” kelimesindeki artış da düşüşlerin bir satın alma fırsatı olarak değerlendirildiğini gösteriyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bunlara ek olarak izleme platformundan alınan davranış analizi, genel duyarlılığın göstergesi nitelendiriliyor. Yapılan açıklamalara göre şu anda genel duyarlılık ve  Crypto Fear & Greed Index benzer sinyaller veriyor. Yani piyasada her ne kadar korku hakim olsa da yatırımcılar bu korkunun bir süre sonra açgözlülüğe döneceğini düşünüyor.

Analistlerin Beklentileri

Elde edilen verilere göre her ne kadar Bitcoin fiyatında ciddi bir geri çekilme görülse de tecrübeli yatırımcıların büyük çoğunluğu sakinliklerini koruyor. Ancak piyasadaki tecrübesiz yatırımcıların korktuğu ve bu sebeple de panik satışların yapıldığı ifade ediliyor.

Bunlara ek olarak her ne kadar Salı günü “sell” teriminde bir artış olsa da bu hissiyatın fazla sürmediği ve “buy” teriminin artışa geçtiği de görülüyor. Bugün yaşanan son düşüş sırasında Bitcoin fiyatı 41.000 dolarlık seviyeye gerilese de 42.000 doların üzerine kısa sürede yükselmeyi başardı.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar