Venezuela’nın Kripto Parası Petro Gücünü Petrolden Alacak

15:23
13 Şubat 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Venezuela Dış Ticaret ve Uluslararası Yatırım Bakanı Jose Vielma Mora 8 Şubat Perşembe günü Venezuela resmi haber kanalına yaptığı açıklamada, yabancı yatırımcıların sattıkları ürünler karşılığında petro kabul edebileceklerini duyurdu.

Petro Aralık 2017’de gün yüzüne çıktı ve Venezuela Başkanı Nicolas Maduro tarafından petrol destekli devlet kripto parası olarak piyasaya tanıtıldı. Petro için hem ön satış hem de ICO kampanyasının düzenleneceği duyuruldu. Bununla birlikte 30 Ocak’ta yayınlanan whitepaper’da, petro’nun fikir babasının Hugo Chavez olduğu ve Chavez’in ‘hammaddeye dayalı güçlü bir para birimi’ fikrinden esinlenildiği belirtildi.

Bakan Mora; Polonya, Danimarka, Honduras, Norveç ve Vietnam gibi ülkelerden yatırımcıların petro karşılığında gıda ve ilaç almaya hazır olduklarının ve Kanada’nın Venezuela’yı eczacılık alanında yatırım yapmaya elverişli gördüğünün altını çizdi.

Petro ethereum blockchain’iyle oluşturulmuş bir ERC-20 token’i olarak biliniyor. Aynı zamanda her petro bir varil petrolle destekleniyor. Maduro Ocak ayında ön satışta satılmak üzere 100 milyon petro’nun basılması emrini vermişti.

Petro’nun ortaya çıkışı eleştirileri de beraberinde getirdi. Özellikle muhalif milletvekilleri petro’yu, Maduro’nun cezai yaptırımları atlatmak için kullanabileceği gayrimeşru bir para birimi olarak görüyor.

Petro’nun ön satışı 20 Şubat’tan 19 Mart’a kadar sürecek ve 38.4 milyon dolar değerinde token satışta olacak. Ön satışta satın alınan tokenler whitepaper’a göre bu tarihler arasında herhangi bir zamanda işlem görebilecek.

Ön satışın hemen ardından 20 Mart’ta ICO başlayacak. ICO döneminde 44 milyon petro 60 dolardan satışa sunulacak. Whitepaper’a göre Venezuelalılar vergi başta olmak üzere birçok türden ödemeyi petro’yla yapabilecek. Yapılan ödemeleri Venezuela kripto para denetleme kurumu denetleyecek.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER