X


Venezuela’da Perakende Devi Kripto Paralarla Ödeme Kabul Etmeye Başladı

Venezuela'nın en büyük perakende alışveriş zinciri artık Bitcoin'le ve altcoin'lerle ödeme kabul ediyor.
08:00
17 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Venezuela halkı hiperenflasyonun pençesinde zor günler geçiriyor. Yerel para birimi bolivar’ın artık hiçbir değerinin kalmaması nedeniyle Venezuela için tek alternatif kripto paralar olarak görünüyor.

ABD’nin sert yaptırımları nedeniyle bolivar’ın artık hiçbir değeri kalmadı. Bu durumun bir sonucu olarak ülkenin en büyük perakende devlerinden TRAKI kripto paralarla ödeme kabul etmeye başladığını duyurdu. ImVito adlı bir Reddit kullanıcısı yaptığı paylaşımda 260 dolarlık Bitcoin’le 884 parçalık okul eşyası ve giysi satın aldığını duyurdu. Para, Reddit kullanıcılarının bağışlarıyla toplandı ve alınan malzemeler ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtılacak. Mağaza Bitcoin dışında Litecoin, Dash, Bitcoin Cash ve Ethereum gibi alternatif kripto para birimlerini de kabul ediyor.

Ekonomik krizin derinleşmesiyle IMF, Venezuela’daki enflasyon oranının yıl sonunda yüzde 1 milyona ulaşabileceği konusunda uyarılarda bulunmuştu. Venezuela hükümeti de çok kısa bir süre önce pasaport ödemelerinde artık bolivar yerine Petro’yla kullanılacağını duyurmuştu. Ekonomik kriz nedeniyle Venezuela’da kripto para kullanımı bir hayli arttı. 7 Kasım’da ülkenin haftalık Bitcoin işlem hacmi tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi ve 1075 Bitcoin’e ulaştı. Bundan birkaç ay önce Venezuelalı farklı bir Reddit kullanıcısı ise 0.5 NANO’nun kendisinin bir aylık maaşına denk geldiğini belirtmişti. O günlerde NANO 2,71 dolardan işlem görüyordu.

Ülkemde 0.5 NANO neredeyse bir aylık maaşıma denk geliyor. Hatta geçen ay kazandığımdan daha fazla.

Ülkenin en eski gazetelerinden El Impulso dünkü haberinde halka, enflasyondan korunmak için araçlarını Bitcoin karşılığında satmalarını tavsiye etti.

Kaynak: Bitcoinist.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar