reklamı kapat

Venezuela’da Bitcoin Patlaması

Krizin vurduğu Venezuela'da Bitcoin hacminde patlama yaşanıyor.
21:00
6 Şubat 2019
  • Serhat AntSerhat Ant

Ekonomik krizle boğuşan Venezuela’da Bitcoin büyük patlama yaptı. Trustnodes’un haberine göre ülkedeki Bitcoin hacmi ilk kez 2.000 BTC’nin üzerine geçti ve rekor kırdı.

Bitcoin Patlaması

Sayısal olarak ifade etmek gerekirse, yalnızca eşten eşe (P2P) Localbitcoins borsasında 7 milyon dolar değerinde BTC el değiştirdi. Merkezi borsalarda daha çok işlem gerçekleşiyor, ancak bu borsalar Venezuela vatandaşlarının Kolombiya Pesosu veya Brezilya Reali gibi paralarla işlem yaptığı komşu ülkelerde olduğu için kesin rakamları belirlemek zorlaşıyor.

Latin Amerika İstatistikleri

Localbitcoins eşten eşe yapısı sebebiyle itibari paralardaki kısıtlamalardan etkilenmiyor ve Bitcoin’in Latin Amerika’da ne kadar benimsendiğine ışık tutuyor.

Kolombiya’da işlem hacimlerinin arttığı görülüyor. Ülkede2 Şubat’tan beri 640 BTC el değiştirmiş. Cryptonex borsasında ise BTC/COP işlem çiftinde hacim 2,5 milyon dolar. Aynı borsada Brezilya Realiyle 5,3 milyon dolarlık işlemin yapıldığı görülüyor.

Kıtadaki en büyük artış ise şüphesiz Venezuela’da gerçekleşti. Yaz aylarındaki 500 BTC dolaylarındaki hacim şimdi 2.000 BTC’ye yükseldi. Bunun sebebi elbette Venezuela Bolivarının bir değerinin kalmaması ve enflasyonun yüzde 1 milyondan daha yüksek bir değere ulaşması.

Ülkeye bir sürü yaptırım uygulanıyor, dolayısıyla ülke içine ve dışına itibari para taşımak gittikçe zorlaşıyor. Bununla birlikte Venezuelalı yetkililerin altınlara ve nakit paraya el koyduğu şeklinde çok sayıda haber patlak veriyor. Tüm bunların sonucunda Venezuela halkı Bitcoin’e yöneliyor. Bitcoin ülkede yaptırımlardan kurtulmanın ve yetkililerin mal varlığına el koyma ihtimalini azaltmanın bir yolu olarak görülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.